Usnadněte si vánoční úklid. Některé věci v domácnosti stačí čistit jen jednou za rok

Fotografie: Freepik

Úklid domácnosti je časově i fyzicky náročný. Teď nás navíc čeká období předvánočních a povánočních úklidů. Práce máte až nad hlavu a učíte se s dětmi doma, takže na generální úklid domácnosti nemáte ani pomyšlení. Nemusíte cídit úplně všechno. Některé zařízení bytu totiž bohatě stačí čistit jednou za rok. Zjistěte, čeho se toto pravidlo týká a usnadněte si předvánoční úklid.

Tyto domácí práce můžete klidně provádět jen jednou za rok

V Česku je zažitým zvykem provádět generální úklidy domácnosti alespoň dvakrát za rok. Nejčastěji se uklízí na jaře a před Vánočními svátky. Pokud se této zásady držíte, pravděpodobně jste zvládli polovinu vánočního úklidu už na jaře.

Podívejte se na seznam pěti domácích prací, které můžete dělat jen jednou za rok. Takže zažeňte výčitky a odškrtněte si ze seznamu, co už jste uklidili na jaře.

Šuplíky v kuchyňské lince

V šuplících na příbory se nasbírají za celý rok doslova poklady. Někdy je do zanedbaných šuplíků opravdu žalostný pohled. Pokud si dáte tu práci a všechny šuplíky krásně uklidíte a roztřídíte, možná objevíte předměty, které jste už dávno oplakali. Jestli máte šuplíky v pořádku, tak proč ztrácet drahocenný předvánoční čas. Pro klid vaší pořádkumilovné duše, nastrkejte všechny příbory a hrnce do myčky a setřete prach.

Lustry

Na lustry se často zapomíná. Čím to asi bude? No, jasně! Jsou vysoko, musíte si půjčit alespoň malý žebřík, navíc některé lustry je nutné rozložit a znovu složit, a to je nad vaše síly. Pokud už přes vrstvu prachu neproniká světlo, vzmužte se a lustry umyjte. Pokud jste lustry myli na jaře, odložte čištění o pár měsíců.

Závěsy

Další součást vybavení bytů, na kterou se rádo a často zapomíná. U bílých a světlých záclon člověk mnohdy zapomene, jakou barvu měly na začátku. Dokonale vyprané záclony a závěsy krásně voní a vypadají skvěle na vánočních fotkách. Pokud si tedy už ani nepamatujete, kdy jste je prali naposledy, Vánoce jsou skvělou příležitostí, jak to napravit.

Čalouněný nábytek

Další činnost, kterou stačí vykonávat jednou za rok. Tedy za předpokladu, že nemáte malé děti a slintající domácí mazlíčky. Nejideálnější je najmout si na čištění nábytku profesionály. Nehrozí riziko, že by se vám na nábytku vytvořily nevzhledné mapy a vyčistí i velmi odolné skvrny. Jen pozor! Stejný nápad jako vy, bude mít před Vánoci spousta lidí. Je tedy dost pravděpodobné, že nenajdete volný termín.

Hloubkové čištění koberců

Podobně jako čalouněný nábytek i vaše koberce je nutné čistit jen jednou za rok. Opět raději najměte profesionály, nebo si pronajměte alespoň profesionální stroj na čištění koberců. Koberce uschnou rychleji a budou dokonale čisté.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]