Opatřit si dnes vlastní bydlení je pro mnohé nedosažitelný sen. Nemovitosti jsou nechutně drahé a mnoho rodin si to zkrátka nemůže dovolit. Naštěstí přicházejí na trh stále častěji společnosti stavějící domky, které jsou šetrné k životnímu prostředí i peněženkám lidí. Jedním z takových netradičních domků je i ten, který vám dnes chceme představit.
V minulosti se uchylovali lidé k bydlení v malých příbytcích především z důvodů existenčních. Maličké dělnické bytečky či maringotky dnes úspěšně nahrazuje celosvětový fenomén zvaný tiny house – malý domek. Čím jsou tyto drobné stavby populární a v čem spočívá jejich kouzlo?
Ne každý měl to štěstí, aby mohl bydlet ve velkém domě. Malé prostory obývali mnozí lidé odjakživa. Proč je tedy bydlení na pár metrech čtverečních tak zajímavé pro moderního člověka? Stěhování do malých/skromných příbytků je v posledních letech oblíbené po celém světě, ať už jde o umělce, svobodně smyšlející osoby, dobrodruhy či cestovatele. Setkat se však můžeme i s mladými rodinkami, které v malých domcích žijí, ať už trvale nebo přechodně. Malé domky si často volí i lidé v důchodovém věku.
Prvotním důvodem k pořízení malého domku je svoboda. Tiny house lze v mnoha zemích totiž postavit i bez povolení a zdlouhavých úředních procesů. Navíc výstavba takového domku bývá vzhledem k velikosti stavby obvykle rychlá. Při troše šikovnosti je možné tiny house postavit svépomocí. Některé tyto domky mají i mobilní charakter, takže je možné je i podle aktuálních potřeb přemisťovat. Fenoménu maličkých domků nahrává do karet i fakt, že současné směry bydlení se zaměřují na úsporu a minimalismus.
Obloukové domy
Tyto malé domy jsou postaveny s klenutou střechou, která dává majitelům domu nebývalý prostor, pokud jde o malý domov. To umožňuje mít pohodlný obývací prostor ve spodní části a podkroví v horní části. Nemusí jít vždy pouze o obloukové domy, malých domů (tiny house) na trhu přibývá a mohou mít různý design.
Obrázky: news.shareably