Unikátní projekt se táhne již desetiletí. Skupina dobrovolníků staví středověký hrad

Obvykle je hrad klasickou starou památkou. Tento, který buduje skupina dobrovolníků však je moderním pohledem do historie. Unikátní je na něm to, že až bude postaven, bude skutečně vypadat jako klasický středověký hrad. Oproti těm původním ale nebude starý stovky let, ale maximálně jenom desítky.

Pokud ho budete chtít vyrazit obdivovat, je třeba zamířit do Francie, do oblasti Burgundsko.

Jako ze třináctého století

Cílem skupiny dobrovolníků je postavit středověký hrad, který bude vypadat naprosto stejně, jako ten, který existoval ve třináctém století. Půjde tak o jeho kompletní repliku, která však nebude mít shodnou jenom architekturu, ale bude mí shodné také veškeré stavební postupy. Vše musí odpovídat dochovaným dobovým záznamům. Nic moderního není použito, a tak jsou využívány stejné věci a metody, jako tomu bylo ve třináctém století. Už to je zajímavé a velmi unikátní.

Start v roce 1997

Vzhledem k tomu, že se tento hrad musí stavět za využití dobových metod, je jeho stavba poměrně pomalá. Začala již v roce 1997 a tak se staví už více než 20 let. I když ještě není dokončený, už budí velký zájem. Mnoho lidí se na tuto unikátní stavbu jezdí dívat osobně. Ročně se sem dostane kolem 300 000 návštěvníků, což je velmi vysoké číslo. A až bude hrad dostavěn, patrně ještě stoupne.

Hrad Guedelon

Stejně jako historický, i tento používá stejné označení. A to Guedelon. Podle dochovaných záznamů se ten původní začal stavět v roce 1228 a tempo postupovalo přibližně stejně, jako je tomu i v dnešní době. Během jednotlivých prací si dobrovolníci uvědomili nejenom to, že stavět hrad není nic snadného, ale i to, že museli v průběhu realizace změnit celou řadu postupů, a to hlavně proto, aby stavba opravdu odpovídala tomu, jak bylo v minulosti reálné stavět. Unikátní je na hradu také to, že se jedné o zcela unikátní projekt, který minimálně v Evropě nemá obdoby.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]