Univerzální hnojiva, díky kterým budou vaše plodiny na zahradě jen bujet

Každý více či méně zkušený zahradník ví, že o pěstované plodiny na zahradě je potřeba se náležitě starat a dopřávat jim hnojiva. Bez toho pak není zdaleka žádná úroda. Nutná je pravidelná zálivka, pokud delší dobu neprší, nebo také hnojení, které podpoří správný růst rostlin a dodá jim potřebné minerální látky. Někdy se rovněž aplikují látky, jenž hubí různé škůdce, kteří chtějí pěstitelům zlikvidovat úrodu ještě před sklizní. My pro vás máme pár tipů na univerzální hnojiva vhodná na pěstované plodiny, díky kterým se bude rostlinám velice dobře dařit a také bujně porostou.

Univerzální hnojící přípravek z kyseliny borité

K hnojení okurek, rajčat, ale i paprik je skvělý roztok kyseliny borité. Ten připravíte rozmícháním 1 až 1 a půl kila kyseliny borité se sklenicí teplé vody. Přidat do směsi můžete i špetku manganistanu draselného, ten rostlinám pomůže odolávat vůči různým chorobám.

Mléko jako dobrý pomocník na zahradě

Skvělým pomocníkem na zahradě je i mléko. Hnojivo připravíte ze sklenice mléka, 1 a ½ mililitrů jódu, jedné lžičky močoviny a deseti litrů čisté vody. Tekutinu pak přemístěte do rozprašovače a plodiny pravidelně kropte, nejlépe jednou za deset dní, minimálně však třikrát za sezónu. Skvělé je tohle hnojivo především na rajčata. Dodá jim vápní, sodík a další potřebné látky.

Výborná je i obyčejná kopřiva

Pakliže vám na zahrádce rostou kopřivy, máte vyhráno! Ty jsou totiž také velice skvělým hnojivem přírodního původu. Směs na hnojení připravíte například ve větším kbelíku, který naplníte do čtvrtiny jemně rozemletými kopřivami, pak zalijete nejlépe dešťovou vodou a necháte alespoň měsíc louhovat a kvasit.

Připravený roztok pak ještě můžete zředit vodou a plodiny jím kropit. Kopřiva dodá rostlinám minerály a také je ochrání před škůdci. Přejeme vám úspěšné pěstování ovoce a zeleniny a bohatou úrodu!

Fotografie: Pixabay, Freepik

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]