Univerzální pomocník při úklidu domácnosti jménem jedlá soda ulehčí celou řadu činností

Fotografie: Freepik

Hledáte využití jedlé sody v domácnosti pro čištění a pravidelnou údržbu? Možností existuje celá řada a tato obyčejná a hlavně levná surovina dokáže pomoci i s mnoha záludnými a komplikovanými problémy.

Mít doma jedlou sodu v dostatečném množství se vždycky vyplatí. Dá se totiž využít na mnoho různých způsobů a poslouží v domácnosti všude tam, kde by mohlo být vhodné sahat i po drahých a chemických přípravcích. Přitom použití obyčejné sody je šetrné nejenom k naší peněžence, ale především také k lidskému zdraví a životnímu prostředí, protože neobsahuje žádné škodlivé látky. A s čím vším dokáže jedlá soda pomoci? To se dozvíte v tomto článku.

Odstranění vodního kamene z varné konvice

Se sodou se zbavíme vodního kamene z konvice. Pokud chcete konvici vyčistit od vápenatých usazenin, dejte dovnitř celé balení jedlé sody. Následně nalijte dostatečné množství vody a nechte jednou až dvakrát převařit. Uvidíte, že po vylití vody bude konvice krásně čistá a bez usazenin.

Fotografie: Freepik

Pro čištění mikrovlnné trouby

Velmi dobých výsledků dosáhnete při čištění mikrovlnné nebo klasické trouby, kdy opět využijete jedlou sodu. Budete potřebovat houbičku, kterou si namočíte v pastě vytvořené z jedlé sody a trochy vody. Následně touto směsí jemně drhněte problematická místa a nechte chvíli působit. Po několika minutách očistěte vlhkým hadříkem. Pro čištění zanesených spár si vytvořte smícháním s obyčejným mýdlem směs. Pro samotné čištění využijte hrubší houbičku.

Odstranění zápachu z pračky

Jedlá soda pomůže i pro odstranění nežádoucího zápachu z pračky či ledničky. Stačí přidat trochu sody rozpuštěné ve vodě a je hotovo. Nádobu s rozpuštěnou sodou nechte na místě několik hodin a postará se o absorbování pachů. Po uplynutí této doby bude pračka, lednička či jiné místo zbavené všech nežádoucích zápachů.

Pro bělení prádla

Obyčejná jedlá soda pomůže při praní bílého prádla. Stačí do pračky přidat zhruba půl šálku jedlé sody a pustit klasický program na praní. Následně si jistě všimnete, že je prádlo o něco světlejší a to i bez nutnosti používání drastických chemických prostředků s nežádoucím vlivem na lidské zdraví i životní prostředí.

Fotografie: Freepik

Odstranění nepříjemného zápachu obuvi

Soda si poradí také s odstraněním zápachu z obuvi. Stačí dovnitř umístit polovinu sáčku jedlé sody přes noc a nechat působit. Následující den přebytečný prášek vyklepejte a zápach bude pryč, protože ho soda jednoduše absorbovala.

Odstranění spálenin z nádobí

Jedlá soda si poradí také s odstraněním spálených nečistot z pánve, hrnce či jiného nádobí. Vytvořte si speciální čisticí pastu smícháním jedlé sody s trochou octa a nechte působit na nejvíce problematickém místě, aby došlo k uvolnění nečistoty. Uvidíte, že nádobí vrátíte jeho zašlý lesk a krásu velmi jednoduše.

Zdroj: BHG

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]