Upravte frekvenci praní ručníků a ložního prádla. Takto jemné a voňavé jste je ještě nikdy neměli

Fotografie: Freepik

Jestliže pereme běžné oblečení, ve kterém pravidelně chodíme, zpravidla je typické, že jsme zvyklí jej vyprat po každém nošení. Ale třeba ložní prádlo se často prát zapomíná. Pokud jsme oblečeni třeba po celý den v práci, je zřejmé, že si oblečení podruhé na sebe nevezmeme.

Na druhou stranu často zapomínáme prát pravidelně takové prádlo, kde si obvykle hned neuvědomujeme, že už vlastně dávno potřebovalo vyprat. Typicky se jedná o praní právě zmiňovaného ložního prádla, případně ručníků či pyžama. To může být velice snadno zdrojem bakteriálních infekcí, které následně způsobují kožní problémy. Jak často je tedy potřeba takové prádlo prát?

Praní ložního prádla

U ložního prádla, na kterém spíme každý den, lze počítat s velkým útočištěm mikroorganismů. Pokud jej pravidelně nepereme, tak se zde hromadí zbytky kůže a také je zde zvýšená vlhkost. To je ideální pro roztoče nebo mikroskopické pavoukovce. Roztoči jsou problematičtí z hlediska jejich výměšků, které způsobují alergie. Ostatně alergie na roztoče je poměrně rozšířená.

Fotografie: Freepik

Abyste co nejvíce omezili riziko, že vám budou tyto mikroorganismy znepříjemňovat život, je důležité prát povlečení aspoň jednou za jeden až dva týdny, a to na teplotu 60 °C. Pokud se jedná o povlečení, které nelze prát na tak vysokou teplotu, můžete jej následně vyžehlit. Není to ale jen povlečení, ale také povlaky na polštáře a peřiny i peřiny samotné, které je vhodné rovněž prát na 60 °C, a to aspoň jednou za 3 měsíce.

Jak je to s ručníky?

Jestliže budete hledat prádlo, ve kterém najdete nejvíc bakterií, plísní nebo zbytků lidské pokožky, rozhodně to „vyhraje“ ručník. Rozvíjí se zde běžně mikroorganismy, které ač nevidíme, tak jsou pro nás nebezpečné. Dominantní je zde množení zlatého stafylokoka, který u jedinců s oslabenou imunitou může způsobit bakteriální infekce.

Fotografie: Freepik

Řada lidí si vymění ručník pouze jednou za týden, což je ale málo. Ve skutečnosti bychom měli ručník měnit aspoň po 4 použitích, ať už se jedná o ručník na ruce nebo na tělo. Pokud jste momentálně nemocní, měňte si ručník určitě každý den. Jestliže používáte na sprchování osušku, měňte ji jednou za 3 dny, a to za předpokladu, že ji vždy důkladně vysušíte, protože vlhkost je tím hlavním důvodem, proč se rychle množí mikroorganismy. Ručníky a osušky perte v pračce na 60 °C.

A co pyžamo?

Prádlo, které často zapomínáme pravidelně prát nebo měnit, je také pyžamo. Je třeba si uvědomit, že pyžamo máme přímo na těle, v noci se navíc více potíme, proto je potřeba jej pravidelně prát. Také zde se doporučuje praní při teplotách 60 °C. U praní pyžama, stejně jako u ručníků či ložního prádla, můžete přidat dezinfekci na praní.

Zdroj: Goodhousekeeping

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]