Na vyčištěné matraci se vám bude spát jako v bavlnce, protože nebudete usínat na prachu, odumřelých kožních buňkách a společnost vám nebude dělat hromada roztočů včetně jejich výkalů. Pravidelné čištění matrace patří k naprostým samozřejmostem, není-li vám vaše zdraví lhostejné.
V posteli člověk tráví 6 až 9 hodin každou noc. Během této doby se do matrace dostanou mrtvé kožní buňky a pot z těla. Dále se v ní usazuje prach. To vše je živnou půdou pro roztoče a mikroby. Matrace by se měla čistit cca co 3 až 4 měsíce, přičemž převlékat postel se doporučuje 1x týdně. Při převlékání postele je vhodné matraci pokaždé vyluxovat.
Zbavte matraci prachu
Nejjednodušší způsob, jak se zbavit prachu, je použití kvalitního vysavače, který má v příslušenství hlavici na čalounění (pohovky, křesla, matrace). Mimo to je vhodné použít i nástavec pro luxování v hůře dostupných místech, kdy důkladně vyluxujeme i prošívání a různé skulinky a záhyby. Máte-li parní čistič, pak jej neváhejte použít během úklidu i na matraci. Zabijete tím roztoče a mikroby.
Vyčistěte staré skvrny
Stává se, že na matraci zůstanou skvrny. Ať už od domácích mazlíčků anebo pozůstatek romantické večeře v posteli. Matrace s fleky nepůsobí moc vábivě, viďte? Nejlepší způsob jak se jich zbavit je čisticí prostředek na čalounění. Většinou jde o pěnu, která matraci zbytečně nepromáčí. Nesnažte se čistit vodou – ta by klesla hluboko do matrace.
Pryč se zápachy
I pro tyto případy existují přípravky s desinfekčními schopnostmi. Zabíjí bakterie, čistí a provoní. Pokud máte raději domácí přípravky, posypte matraci jedlou sodou a nechte několik hodin působit. Poté matraci důkladně vyluxujte. Jedlá soda čistí, desinfikuje, zabíjí roztoče a natahuje do sebe pachy. Provonět ji můžete aviváží v rozprašovači, kdy stačí zlehounka matraci postříkat.
Není nad to, když víte, že je matrace opravdu čistá a navíc i krásně voní. Ujistěte se, že nejen matrace, ale i polštáře a deka jsou bez prachu a zápachu.
Obrázek: pixabay