Zápach z odpadu v domácnosti je krajně nepříjemný. Řešení je však jednoduché

Fotografie: Freepik

Každého z nás to může někdy potkat. Zápach z umyvadla nebo dřezu není rozhodně nic příjemného a budete se ho chtít zaručeně okamžitě zbavit. Podívejme se, jak to můžete udělat skutečně efektivně.

Zápach z umyvadla nebo dřezu může být velkým problémem. Zvláště, když se nepříjemná vůně začne šířit i do dalších místností. Proč se tohle děje? Za prvé proto, že ho jednoduše používáte velmi často. Mytí nádobí, opláchnutí zeleniny a ovoce v něm a náhodné vylití nečistot do odtoku může časem způsobit, že zápach bude znatelnější a obtížnější zvládnout. Naštěstí existují jednoduché metody, jak se zápachu rychle zbavit.

Fotografie: Freepik

Zjistěte příčinu

Abyste se mohli vypořádat s problémem zápachu z umyvadla, musíte v první řadě zjistit, co to způsobuje. Nejčastěji se bude jednat o zbytky z umyvadla, které se dostaly do sifonu, a stalo se ideální živnou půdou pro bakterie. Někdy je problémem mastnota, která se usadila na trubkách a v sifonu. Pokud se dřez používá příliš zřídka, protože v domácnosti je nejdůležitější myčka.

Problém nepříjemného zápachu může spočívat v tom, že voda v sifonu vyschla a vytvořila otevřenou cestu pro únik zápachu z kanalizace. Poslední problém lze snadno vyřešit. Stačí čas od času vodu pročistit. V ostatních případech musíte jednat preventivně. Jednoduše musíte neustále odstraňovat znečištění nejen z umyvadla, ale také ze sifonu. Ten lze očistit chemikáliemi, ale nejlépe to jde mechanicky nebo s použitím domácích surovin.

Fotografie: Freepik

Zkuste to od nejjednodušších věcí

Pokud přesto z umyvadla vychází nepříjemný zápach, nemusíte ihned používat čisticí prostředky. Nejprve zkuste rozpustit tuk v umyvadle. Jak to udělat? Nejčastěji stačí nalít do odtoku, nalít část teplé vody (nejlépe přímo z varné konvice) a chvíli počkat. Někdy – zvláště když je mastnota extrémně odolná – můžete do dřezu přidat trochu čisticího prostředku předem. Tip na konec: stačí jen kapka, protože při použití většího množství se může v odtoku vytvořit obrovské množství pěny.

Domácí léky jsou také účinné

Pokud problém přetrvává, stále nemusíte používat drsné čisticí prostředky, které mohou být pro citlivější lidi škodlivé. Můžete využít opatření, která jsou v souladu s ekologickým hnutím. O čem mluvíme? Naprostým základem je jedlá soda a ocet. Nalijte do odtoku dvě lžíce jedlé sody a poté zalijte horkou vodou. Po čtvrt hodině čekání akci opakujte, tentokrát však místo vody použijte ocet. Po dobu intenzivního pěnění uvnitř odtoku stojí za to jej uzavřít zátkou a po 30 minutách opláchnout.

Zdroj: TheSpruce

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]