Se žlutými skvrnami a zapranou špínou je konec. Oblečení spolehlivě vybělí věci z kuchyně

Fotografie: Depositphotos

Bílá je symbolem čistoty a svěžesti a přesně takové chceme, aby bylo i prádlo po vyprání. A věřte, že s domácím bělidlem bude. Využijte sílu citronu či jedlé sody.

Dosáhnout skvělých výsledků při praní se občas bez použití „hrubé síly“, jak by šla nazvat silná čistidla a bělidla v regálech obchodů, zdá nemožné. Opak je ale pravdou. Vyzkoušejte domácí suroviny, které najdete ve spíži, a uvidíte sami. Ušetříte přírodu i svou peněženku.

Když bílá bílou není

Bílé oblečení tvoří základní stavební kámen šatníku většiny mužů i žen. Je univerzální, snadno se kombinuje s výraznými i tlumenými kousky a dodá jim na eleganci. Nicméně má jistou nevýhodu – snadno se ušpiní, ztrácí na své zářivosti a žloutne. Ať už jde o oblečení nebo další textil, jako je povlečení či třeba utěrky, většina sáhne po bělidle, které by ztracené vlastnosti mělo navrátit. Jenomže…

Bělidla sice obsahují účinné bělicí látky, jak připomíná portál MarthaStewart, ty však většinou mají silný chemický základ. Nutno ale připomenout, že po svedeném boji v bubnu pračky odtékají zbytky bělidla se špínou a vodou do odpadu, čímž dochází ke znečišťování životního prostředí. Nad svými bílými róbami ale nemusíte splakat, stačí komerční přípravky nahradit ekologickými variantami, které určitě najdete i doma.

Češi při sušení prádla dělají zásadní chybu, která s sebou nese jasná rizika. Věšák není možné umístit kamkoliv

Jak připravit domácí bělidlo

Ekologická bělidla jsou nejen ohleduplná k životního prostředí, ale často vás také vyjdou levněji než jejich kupované obdoby. Zkuste vybělit své prádlo:

  • Citrónem – zažloutlý textil „vyléčí“ namáčecí koupel s vlažnou vodou a kolečky citrónu. Ještě účinnější je citron vymačkaný, jeho šťávu můžete přidat při praní ke směsi pracího prášku (pokud si nejste jisti volbou správné přihrádky v pračce, podívejte se na vysvětlující článek na BydlímeÚtulně) nebo přímo do bubnu pračky.
Plátky citronu
Fotografie: Freepik
  • Jedlou sodou nebo kypřicím práškem – obojí má podobné účinky i způsob použití jako zmíněný citrón. Textil před praním odmočte ve směsi prášku s vodou nebo ho přidejte do praní.
  • Mlékem – netradiční pomocník při bělení prádla, který funguje jako namáčecí lázeň. Recept na portálu RecettesPlat radí půl litru mléka naředit čtvrt litrem vody a přidat hrst kostek ledu. Do ledové lázně ponořte oblečení a ponechte několik hodin louhovat, poté standardně vyperte.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*