Houbaři by nejraději chodili za svými úlovky najisto. Aby se řeklo, že tam a tam rostou, a oni by vyrazili za svým houbovým dobrodružstvím. Pomůže mapa hub.
Věříte, že lze vypočítat, nebo spíš předpovědět, kde aktuálně roste nejvíce hub? Výpočty se řídí zejména vláhovými podmínkami pro jejich růst a teplotou ovzduší i půdy. Konkrétně je základem výpočtu informace o nasycení půdy srážkami v předchozích 30 dnech (index API30), a to v kombinaci s průměrnými teplotami posledních sedmi dní. Výsledek se koriguje sezonním koeficientem.
Kdepak aktuálně rostou
Předpovědní model pravděpodobnosti růstu hub vyvíjí Český hydrometeorologický ústav v součinnosti s odborníky České mykologické společnosti, a to pro mykorhizní houby. Což jsou hlavní druhy, které houbaře zajímají. Pro houby dřevní se předpověď nevydává. A podle zmíněných parametrů se zdá, že nejvhodnější aktuální lokality pro sběr hub v České republice jsou okresy Frýdek-Místek, Prachatice a Klatovy.
Naopak, v severozápadní části Čech a na jižní a severovýchodní Moravě se houby hledají s obtížemi. Většinou tam nezakopnete ani o prašivku. Podle aktuálních informací a také podle zpětné vazby houbařů, se v uvedených oblastech objevují hřiby a lupenaté houby v hojnějším množství. Zatímco v jiných regionech je jejich růst minimální nebo žádný.
Za sběr hub hrozí tučná pokuta. Kvůli utrhnutí ohroženého druhu se může vyšplhat i na 100 000 Kč
Tak, ať se brzy dočkáte!
Předpovědi a zkušenosti naznačují, že asi deset dní po vydatných deštích a následném teplém počasí se houby objevují nejvíce. To platí pro období v rozmezí července a září. Pro přesnější informace o výskytu hub můžete sledovat interaktivní mapy a zprávy ČHMÚ, které poskytují aktualizované údaje o vláhových podmínkách pro růst hub. Aktualizovanou mapu najdete na webu CHMI, vždy k aktuálnímu datu. Na webu BydlímeÚtulně jsme v minulosti psali i o jedovatých houbách, jimž se raději obloukem vyhněte.
Napište komentář