Vaječné skořápky by rozhodně neměly končit v koši. Najdou skvělé využití na zahradě

Většina z nás se domnívá, pokud jde o vajíčka, to nejcennější se ukrývá uvnitř a skořápky se vyhazují. Vajíčka jsou důležitou součástí našeho jídelníčku, konzumujeme je na mnoho nejrůznějších způsobů a žloutek i bílek jsou rovněž důležitou součástí mnoha pokrmů. Každé vejce má kromě žloutku a bílku samozřejmě také skořápku.

Kromě několika málo dní před Velikonocemi, kdy skořápky z vyfouknutých vajíček slouží dětem k malování, skořápky k ničemu nevyužíváme a vyhazujeme je. To je ale velká škoda, vaječné skořápky se totiž dají, především pokud máte zahradu, využít překvapivě mnoha způsoby. Některé z nich vám dnes odhalíme.

Skořápky, rostliny a půda

Zahrádkaření přináší hned několik praktických možností, jak vaječné skořápky využít. Stačí skořápky nechat trochu uschnout a rozdrtit je na menší kousky. Tyto rozmělněné skořápky následně můžete použít jako velmi jednoduchý způsob, jak dodat vašim rostlinám živiny. Stačí s nimi jednoduše posypat půdu v okolí rostlin.

Skorapky

Skořápky se totiž v přírodě velmi rychle rozkládají, a veškeré živiny z nich se tak dostanou do půdy. Minerální látky, které se ze skořápek uvolňují, prospívají především rajčatům, bylinkám a další zelenině. Kromě živin skořápky rostlinám prospívají i tím, že pomáhají udržovat optimální kyselost půdy v rozmezí 5,5 až 6,5 pH, což rostlinám obecně svědčí.

Skořápky jako ochrana proti škůdcům i krmivo pro ptáky

Velmi praktickým způsobem, jak skořápky využít, je také jako malé květináče pro předpěstování malých rostlinek, které si pěstujete například ze semínek. Jedná se o velmi snadný a ekologický způsob, neboť malá rostlinka si ze skořápky bere prospěšné živiny, a když povyroste, můžete rostlinku bez problémů zasadit do země i se skořápkou, která se v zemi následně sama rozloží.

Rozdrcené vaječné skořápky můžete přidat také do vašeho kompostu, nebo pokud máte například na zahradě krmítko pro ptáky, přidat do krmení, skořápky jsou pro ptáky velmi zdravé. Další velmi prospěšnou vlastností skořápek je, že mohou posloužit jako ochrana rostlin před škůdci, především šneky a některými druhy hmyzu.

Fotografie: Pixabay

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]