Šetření vodou je dlouhodobé téma. A mnoho lidí rozvažuje i metody jejího ohřevu. Tedy zda je to lepší v rychlovarné konvici, na plotně, nebo dokonce v mikrovlnce.
Je vůbec možné na tak základní operaci něco doopravdy ušetřit? Jak si stojí uvedené tři postupy, pokud je srovnáme z pohledu energetické náročnosti? Hodně lidí to může opravdu překvapit, ale na ohřev jednoho litru vody je potřeba úplně stejné množství energie ve všech třech případech. Je tedy naprosto lhostejno, kde a na čem vodu vaříte. Liší se ovšem čas, který je k tomu potřeba. Roli pak hrají i další okolnosti, jež jsou pro ten který postup specifické.
Srovnání nejčastějších metod ohřevu vody
Například rychlovarná konvice má obrovskou výhodu v tom, že se po dosažení varu sama vypne. U plotny musíte dávat pozor, u některých mikrovlnek taky. Novější modely vás jen pípnutím upozorní na konec nastaveného času, což neznamená automaticky var vody. V průměru lze předpokládat, že konvice s výkonem 2 000 W spotřebuje na litr vody cca 0,1 kWh. Výpočet spotřeby se pak odvíjí od individuálních potřeb domácnosti.
Klíčová je ovšem skutečnost, že ne všechna energie použitá pro ohřev se na něm skutečně podílí. Stejně jako voda v konvici se totiž zahřeje i samotná konvice a část výsledného tepla se tak rozptýlí i do okolí. Na druhé straně mikrovlnka je zaměřena speciálně na ohřev vody (i v potravinách). Její záření se tak nikam neodklání. Jak tedy vypadá stupnice vaření od ideální formy k té nejvíce ztrátové? Jak se na to koukají odborníci?
Náročnost překvapí, klíčovým faktorem je ovšem čas
Ačkoli si mnoho lidí myslí opak, na prvním místě v efektivitě je klasická konvice na plynovém sporáku. Aspoň tedy v rámci srovnání ceny elektřiny a ceny plynu. Na stříbrném místě stojí rychlovarná konvice, na třetí příčce pak mikrovlnná trouba. Jak lze tedy na varu vody ušetřit aspoň něco? Je zcela zřejmé, že za současného stavu technologií je nejúčinnější rychlovarná konvice. Voda se nevaří víckrát a pojistka ji automaticky vypne.
Jako prevence vychladnutí se pak výborně hodí termoska. Když do ní přelijete zbytek z konvice, vydrží teplá mnohem déle. Nebude tak problém uvařit čaj i hodinu po prvním převaření. Nebo minimálně přilít takto uchovanou vodu k nové, a celkovou teplotu tak trochu zvednout. Celkový příkon energie pak bude nižší. Nejste pijáky čaje ani instantní kávy nebo se jen nechcete otravovat s termoskami? Pak je tu ještě jedna vychytávka.
Ohřev pouze potřebného množství
Do konvice vždy nalijte jen tolik vody, kolik bude skutečně potřeba. Pokud jednu sklenici, pak ji odměřte a uvařte. Nejlepší je nalít vodu do cílové nádoby a pak až do konvice. Pravdou ovšem je, že z bezpečnostního hlediska je v rychlovarné konvici žádoucí trocha vody neustále. Prakticky tak eliminujete riziko toho, že dojde v kuchyni k požáru, jehož původcem by byla právě ona. Vždycky v ní tak nechávejte vodu přibližně v objemu půl šálku.
Pořídili jste si klasická kamna na dřevo? Pak není nic lepšího než postavit hrnec s vodou přímo na ně. Ano, jako za starých časů. Kontrolka ani hlásič varu tam nejsou, ale když už v nich budete stejně topit, proč výsledné teplo nevyužít? Stejně jako na ohřátí oběda nebo přímo vaření. Bude to chtít asi trochu zručnosti a hlavně je třeba nenechávat nádobí bez dozoru. Tady totiž není knoflík na vypnutí, tak se nespalte, až budete hrnec odnášet.
Zdroj: Genialne