Zarostlý dům byl na pokraji rozpadu. Renovace z něj však udělala moderní chloubu uprostřed přírody

Fotografie: Pexels

Těžko se věří, že futuristický dům, který stojí nenápadně ve stráni, byl původně zchátralou stavbou. Díky přestavbě ale prokoukl.

Původně to vypadalo, že dům spolkne stráň, ve které stojí, nikdo o něj totiž neměl zájem. Jistý Američan ale v domě, jenž jako kdyby byl součástí přírody, viděl potenciál. Po koupi začal s velkolepou přestavbou a výsledek rozhodně stojí za to vidět. Vytvořil moderní rodinný dům, který je impozantně zakomponovaný do přírody.

Nové bydlení pro rodinu

Zchátralý dům se nacházel ve svahu, zarostlý přebujelou vegetací, a jeho stav neměl daleko k definitivnímu rozpadu. Nový majitel ale v ruinách dokázal spatřit něco nového. Pozemek s domem koupil a pustil se do rozsáhlé rekonstrukce. Byl nadšený z umístění domu, který vypadal, jako by byl součástí kopce, a tak mu ponechal jeho zelenou střechu. Vše pod ní ale prošlo obrovskými změnami.

Nyní tento rodinný dům pokrývá potřeby i větší rodiny. Má jednu velkou centrální místnost, ve které stojí kuchyně, jídelna a obývací pokoj. Naproti této společenské části stojí separátně „soukromé“ pokoje majitelů. Je zde sociální zázemí v podobě několika koupelen, dále prostorná ložnice i dětské pokoje. Nic z toho však není na první pohled vidět. Jak je to možné? Může za to dispozice domu.

Celková perspektiva domu

Dům je vybudovaný na kopci, ač možná přesnější by bylo říct, že je přímo v něm. Je rozdělený na dvě části, jejichž zelené střechy s hlínou a trávou se téměř dotýkají. Odděluje je menší průchod, jenž začíná schody vedoucími k parkovišti nad úrovní domu a končí atypicky tvarovaným bazénem do špičky. I přes to, že jsou téměř všechny stěny směřující proti sobě prosklené, díky usazení domu do terénu je zachované naprosté soukromí rodiny.

Maximalizací prosklené plochy v místě, kde se dům nezařezává do stráně, vyřešilo zachycení přirozeného denního světla. Dům je natočen tak, aby dokázal využít ve svůj prospěch nejen letní, ale i zimní paprsky slunce, a poskytnout tak dostatek světla i tepla. Stavba ale spolupracuje i s deštivým počasím, využívá totiž dešťovou vodu.

Zdroj: Positive Vibration

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]