Vhodné zásoby pro případ karantény, když na vaši domácnost udeří koronavirus

Fotografie: Freepik

Koronavirus žije stále mezi námi a dlouho tu nejspíš ještě pobude. Nákaza se nadále šíří po celém světě a lidé opět začínají vykupovat supermarkety a dělají si velké zásoby potravin. Není však potřeba panikařit, obchody se určitě zavírat nebudou a budete si tak moct kdykoliv nakoupit.

Avšak není velký problém se v dnešní době dostat do hygienou nařízené  karantény poté, co přijdete do styku s nakaženým. Poradíme vám, čím se zásobit pro případ, že by tato situace nastala zrovna ve vaší domácnosti.

Nepanikařte

Ze všeho nejdůležitější je zachovat klid a zbytečně nepanikařit. Před nákupem si projděte, co všechno doma máte, ať zbytečně nepořizujete zboží, kterého už nyní máte dostatek. Zásobit byste se měli především drogerií, čistícími prostředky, léky a trvanlivými potravinami. Pokud máte k dispozici mrazák, určitě ho také využijte. Nezapomeňte také na své domácí mazlíčky.

Potraviny pořizujte takové, o kterých víte, že je obvykle používáte a určitě je spotřebujete. Rozhodně nekupujte to, co nevyužijete. Také není potřeba mít v zásobě několik litrů desinfekce, stačí mít po ruce jednu až dvě lahve. Desinfekci pořiďte na ruce a povrchy.

Vitamíny

Ovoce a zelenina jsou pro nás, především v tomto období, velmi důležité, proto na ně určitě nezapomínejte. Ovoce do zásoby vybírejte sušené, mražené nebo konzervované. Skvěle se hodí i 100% ovocné šťávy a mošty. Zeleninu volte mraženou nebo konzervovanou, pokud  možno s nízkým obsahem soli.

Bílkoviny

Bílkoviny tvoří jednu z nejdůležitějších složek stravy, proto nesmíme zapomenout ani na ně. Pokud máte volné místo v mrazáku, určitě nakupte čerstvé maso, které v něm snadno uchováte, a to i po delší dobu, než by trvala případná karanténa. Případně si můžete maso sami zavařit do sklenic. Takto  zpracované vydrží v chladu i několik měsíců. Můžete pořídit také konzervy, ale pozor, ať jsou opravdu masové.

Déle se budou hodit vajíčka a luštěniny. Luštěniny (fazole, hrách, čočka apod.) můžete nakoupit buď v suchém stavu nebo konzervované, opět pozor na obsah soli v konzervách. Opomenout byste neměli ani mléčné výrobky. Mléko vybírejte sušené, kondenzované nebo UHT ošetřené, to vydrží až půl roku. Zásobit se můžete také sýry, koukejte při to na datum spotřeby, vakuované vydrží pár měsíců.

Tuky

Další nezbytnou složkou stravy jsou tuky. Neměli bychom zapomenout na:

  • rostlinný olej
  • živočišný tuk (máslo, sádlo, ghí)
  • různé druhy ořechů

Sacharidy

Pečivo je každodenní součást jídelníčku mnoha lidí. Při troše kuchařského umu si jej můžete upéct sami doma, budete k tomu potřebovat především mouku, droždí a vodu. Případně si připravte kvásek. Kváskový chléb patří mezi nejchutnější pečivo.

Také se hodí:

  • rýže
  • cereálie
  • těstoviny
  • ovesné vločky

Léky

Zapomenou byste neměli ani na léky. Pokud užíváte léky na předpis, mějte zásobu alespoň na 1-2 měsíce. Určitě není na škodu mít i léky proti nachlazení a bolesti.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]