Víte, jak správně čistit matraci?

Fotografie: Shutterstock

Spánkem trávíme až třetinu života. Aby byla tato třetina příjemná a vy jste se každé ráno probouzeli odpočatí, je potřeba mít kvalitní a čistou matraci. Abyste měli jistotu, že tomu tak skutečně je, musíte ji pravidelně čistit. Podívejte se na to, jak to udělat co nejlépe.

Matraci byste měli vyměnit každých sedm let, v mezičase byste ji měli pravidelně převracet a otáčet. Pravidelné čištění ji pomáhá udržet po celou dobu v kondici. Než se pustíte do čištění samotné matrace, sundejte z matrace vše, co je na ní položené. Prostěradla i povlečení a potahy z dekoračních polštářků vyperte na nejvyšší možný stupeň, který uvádí výrobce. 

1. Začněte s vysavačem

Matraci byste měli luxovat každých 14 dní pěkně od jednoho konce k druhému. Zvláštní pozornost věnujte nejrůznějším záhybům a prošívání, kde se drží prach a smetí. Po vysátí ložné plochy vysajte i boční strany. Potom matraci otočte a vysajte i spodní stranu matrace.

2. Matraci osvěžte

Každou noc během spánku vypotíme až 1,5 litru potu, který se vsákne do matrace a lůžkovin. Sice nemusí být zápach potu hned cítit, ale buďte si jistí, že se dříve nebo později dostaví. Když bude až moc pozdě, nemusí se vám zápachu podařit zbavit.

Jak matraci zbavit zápachu potu?

Použijte jedlou sodu, která působí nejen jako lapač vlhkosti, ale pohlcuje i pachy a maz. Přes sítko na matraci nasypte jedlou sodu ve vyšší vrstvě. Kartáčem jedlou sodu zpracujte do matrace. A nechte ji působit nejméně půl hodiny.

3. Znovu použijte vysavač

Po použití jedlé sody je potřeba znovu použít vysavač. Druhým vysáváním tedy z matrace odstraníte sodu společně se vším, co do sebe natáhla.

Jak vyčistit jednotlivé typy matrací

Druhů matrací je v dnešní době na trhu velké množství. Všechny se čistí podobně, ale můžete u nich narazit na nejrůznější specifika. Proto si matraci vybírejte spíše podle toho, jak je pohodlná.

Jak vyčistit molitanovou matraci

Na molitanové matrace nejlépe funguje vysavač na mokré čištění. Pokud máte doma menší dětské matrace, můžete je vyprat v šetrném pracím prostředku. Vždy ale počítejte s tím, že schnutí bude trvat velmi dlouho.

Jak vyčistit latexovou matraci

Pokud má vaše latexová matrace potah, sundejte ho. Poté do vody přidejte přírodní prací prášek a směs míchejte rukou, dokud se nevytvoří bubliny.

Bílý bavlněný hadřík namočte do mýdlové vody a potom z něj vyždímejte přebytečnou vodu. Potom matraci očistěte. Vezměte další hadřík a namočte ho v teplé vodě. Otřete mýdlový roztok z matrace a nechte matraci pořádně vyschnout na vzduchu. Potah navlékněte až po úplném vyschnutí.

Jak vyčistit pružinovou matraci

Na čištění pružinové matrace použijete jedlou sodu. Nasypte cca 1 šálek jedlé sody přes sítko na matraci. Malým kartáčem s jemnými štětinami sodu zapracujte do tkaniny a nechte působit 15 minut. Poté sodu z matrace vysajte.

Jak vyčistit pěnovou matraci

Z matrace nejdříve vysajte veškeré velké nečistoty. Z půl šálku bílého octa a půl šálku vody vyrobte roztok, který nalijte do rozprašovače a nastříkejte ho na matraci. Pamatujte na to, že by matrace neměla být příliš mokrá, mohla by se tak vytvořit plíseň.

Ještě na vlhkou matraci nasypte jedlou sodu, která působí jako pohlcovač pachu a nechte ji zhruba půl hodiny působit. Nechte matraci uschnout a jakmile je matrace suchá, znovu ji vysajte.

Jak vyčistit přírodní matraci

Vlákna z přírodních materiálů jsou velmi náchylná na vlhkost. Když dojde k dlouhodobějšímu působení vody, může se stát, že vlákno začne bobtnat nebo dokonce praskne. Nejčastěji se proto pro údržbu používá speciální prášek, vlhké piliny nebo pěna, které se působením vzduchu promění v prášek.

Jak vyčistit kokosovou matraci

Kokosové vlákno je přírodní materiál, který vyžaduje odbornou péči. Používá se chemické čištění vysavačem na mokré vysávání v kombinaci se správnými čistícími prostředky. Po mokrém čištění je potřeba nechat matraci uschnout, ale nikdy ji však nenechávejte opřenou o topení.

Ať už si pořídíte matraci z jakéhokoliv materiálu, měli byste ji pravidelně čistit. Kromě matrace je potřeba čistit i potahy a povlečení.