Víte, jaká nebezpečí přinášejí chemické osvěžovače vzduchu?

Většina lidí ani nepřemýšlí nad tím, co si vlastně v obchodě kupuje. Prostě si chce vychutnat „summer breeze“ a naplnit vzduch krásnou vůní. Ale věděli jste, že právě takové osvěžovače vzduchu mohou poškodit zdraví vás i vaší rodiny? Zbytkové chemické látky totiž obsahují toxiny, které jsou vstřebávány naším tělem.

Jaké nebezpečí nám hrozí?

Ftaláty

Ftaláty tvoří ten nejhlavnější problém domácích osvěžovačů. Rada na obranu přírodních zdrojů testovala tyto osvěžovače a zjistila, že celých 86 procent testovaných obsahuje tyto chemikálie, jež mohou způsobit vrozené vady, hormonální abnormality, a dokonce i reprodukční problémy. Pokud tedy narazíte na osvěžovače, které jsou „neředěné“ nebo „naprosto přírodní“ obsahují vysoké procento ftalátů.

Formaldehyd

Formaldehyd je také znám jako „lidský karcinogen“. Je to chemikálie, která je často používána na stavbách nebo při výrobě lepidel, desek, překližek, a právě osvěžovačů vzduchu. Je spojován s rakovinou hrdla a nosu a prokazatelně dráždí dýchací cesty a krk, což vede k infekcím, astmatu či krvácení z nosu. Pokud v domácnosti žijí děti či osoby se sníženou imunitou, jedná se o velké nebezpečí.

Naftalín

Laboratorní studie na krysách zjistily, že naftalín může způsobit rakovinu plic, a dokonce i poškození tkání. Je pravděpodobné, že tyto účinky má naftalín i na lidské tělo.

Těkavé organické sloučeniny

Vyznačují se tím, že mají nízkou teplotu varu, která vytváří páru nebo plyn již při pokojové teplotě. To je samozřejmě dobré pro rozptýlení vůně, nicméně na druhou stranu s sebou tyto látky nesou i jistá rizika, jako je například astma – a to obzvláště u dětí.

Většina osvěžovačů obsahuje dychlorbenzen, který zákeřně útočí na receptory v nosu. Tato chemická látka poškozuje sliznici a stojí dokonce za smrtí mnoha ptáků. Vdechnutí dychlorbenzenu je dokonce ještě nebezpečnější, než kdybyste stejnou dávku požili.

Obrázek: naturallivingideas