Výběr chlebníku rozhoduje o délce trvanlivosti chleba. Stěžejní je materiál

Fotografie: iStock

Jen málokdo si asi dokáže svou stravu představit bez chleba nebo alespoň nějakého pečiva. Je to velmi chutná součást našeho jídelníčku, a proto má většina lidí v kuchyni chlebník nebo jinou dózu na chleba. Díky tomu zůstává pečivo pořád čerstvé a je chráněno i před prachem, světlem nebo škůdci. Zjistěte, jak vybrat správnou nádobu na chleba, aby zapadala do vašeho interiéru a zároveň si dobře plnila svou funkci.

Materiál

Dřevo

Jde o levný, praktický a ekologický materiál. Výrobky z něj však mají sklon absorbovat pachy, reagovat na změny teploty, vysychat a deformovat se. Dřevěná dóza se navíc obtížně čistí, a proto může docházet ke vzniku plísní nebo jiných nepříjemných následků.

Je lepší upřednostnit produkt vyrobený z takových druhů stromů jako je jasan, lípa nebo bříza – ty jsou nejodolnější, neabsorbují tak silně pachy a snadno se čistí i vodou.

Nerezová ocel

Takový chlebník je odolný, neabsorbuje cizí pachy, snadno se udržuje a dobře snáší čištění i čisticí prostředky. Nehodí se ale do každého interiéru.

Na některých místech může působit příliš tvrdě a nevlídně. Své místo ale určitě najde v moderních kuchyních, kde se pracuje se sklem, ocelí a podobnými materiály.

Potravinářský plast

Jde o velmi lehký, praktický a levný materiál. Plastové konstrukce však nejsou při používání odolné a často praskají. Při nákupu musíte věnovat pozornost přítomnosti charakteristického zápachu plastu – může se snadno přenášet i na pečivo. Navíc nepropouští dobře vzduch a může podporovat vznik plísní.

Keramika a sklo

Jedná se o ekologické materiály, které neabsorbují pachy a vypadají harmonicky v interiéru. Nevýhodou je potřeba pravidelné údržby, křehkost konstrukce, vysoká hmotnost a také cena. Nezřídka bývají takové chlebníky velmi drahé – a pokud se rozbijí je to velká škoda.

Kombinované nádoby na chléb

Zpravidla kombinují dva nebo více výše popsaných materiálů. Jsou praktické, pohodlné a esteticky příjemné.

Jak vybírat?

Zaměřte se na to, aby víko těsně přiléhalo ke zbytku chlebníku. Zamezíte tak přísunu vzduchu, který způsobuje tvrdnutí pečiva. Nekupujte chlebník, který má sám o sobě podivný zápach. Je velké riziko, že se tato nepříjemná vůně přesune ani na pečivo. To platí zejména pro plastové a dřevěné nádoby na chléb. Takto vyberete dokonalý chlebník, který bude ve vaší domácnosti perfektně sloužit.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]