Výběr barvy koupelny je problematickým rozhodnutím. Oblíbené bílé kachličky jsou značně nepraktické

Fotografie: Bill Bradford / Creative Commons / Attribution 2.0

Vybrat barvu do koupelny není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Zjistěte, jak zajistit, aby koupelna byla praktická a působila moderně.

Možná si již nějakou dobu říkáte, že by si vaše koupelna zasloužila pořádnou rekonstrukci. Výsledek takového předělání záleží nejen na dispozičním řešení, ale také na výběru doplňků. V neposlední řadě klíčovou roli hraje i barva, do které budete koupelnu ladit. Výběr špatného odstínu vás může později velmi mrzet. Než začnete vybírat kachličky a vybavení, myslete nejen na to, aby to bylo praktické na údržbu, ale že barva kachliček by měla působit relaxačně a zároveň moderně. Návrháři koupelen radí, jak s barvami zacházet a jakých se úplně vyvarovat.

S červenou a broskvovou opatrně

Designéři varují před červenou. Jde totiž o křiklavou barvu, která vám v koupelně bude bránit v relaxaci. Pokud chcete, aby v místnosti vládla útulná a klidná atmosféra, sáhněte raději po klidnějších odstínech červené, jako je korálová nebo vínová. Opatrní buďte i s broskvovou. Ta působí nudně a zastarale. Navíc podle psychologů přispívá k únavě a snižuje energii. Lepší volbou budou odstíny olivové či levandulové, které působí uklidňujícím dojmem.

Černá koupelna bude nepraktická

Koupelny v černém vyvedení jsou sice moderní a vypadají působivě, avšak jsou velice nepraktické. Na podlaze z černých dlaždic budou neustále vidět stopy a otisky bačkor, dlaždičky na stěnách bude po každém koupání třeba ošetřit speciálním přípravkem. Jde o komplikovanou barvu, jež pohltí jakýkoliv zdroj světla. To bude nevyhovující především pro milovnice líčení. Pokud chcete zapojit do koupelny tmavou barvu, radí vám návrháři sáhnout po čokoládově hnědé, které budou slušet doplňky v bílé a tyrkysové barvě.

Se zelenou se musí umět zacházet

Někteří designéři rádi pracují se zelenou barvou. Při jejím používání je ovšem nutné být obezřetní. Nejenže by zelené nemělo být v koupelně moc, ale důležitý je výběr správného odstínu. Nejlepší je sáhnout po neutrální zelené barvě, jakou je jemně pistáciová nebo světlá azurová. Tmavě zelená barva udělá z koupelny neútulnou místnost. Jasná a zářivá zelená zase způsobí, že koupelna bude vypadat nemoderně a zastarale.

Moderní černobílá koupelna
Zdroj: Freepik

Bílá koupelna nemusí být to pravé

Největší klasikou koupelen stále zůstává bílá barva. Prostor opticky rozšiřuje a rozjasňuje. Není však příliš praktická. Pára vycházející ze sprchy totiž může po nějakém čase způsobit na běloskvoucích kachličkách nevzhledné skvrny. Navíc se bílé kachličky velice rychle zašpiní. Pokud toužíte po světlé koupelně, která bude působit čistě a prostorně, zvolte místo čistě bílé barvy raději některý z odstínů krémové, béžové či světle šedé barvy.

Zdroj: Sovkusom

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]