Odpad bude odtékat jako na tobogánu. Jedlá soda a ocet fungují jako zaříkávač nečistot

Fotografie: BydlímeÚtulně

Ucpaný odpad nejčastěji poznáte špatným odtékáním vody a nepříjemným zápachem. Abyste tento palčivý problém snadno vyřešili, stačí do odtoku nalít trochu horkého octa.

Nemusíte nutně volat instalatéra, abyste vyčistili ucpaný odpad. Díky tomuto triku to hravě zvládnete sami. Není nic horšího než nepříjemný zápach vycházející z odtokového potrubí. Nejenže je snížená funkčnost odtoku, ale navíc vám hrozí, že tlakem vody a zanesené špíny potrubí praskne. V takovém případě už se nejspíše bez návštěvy instalatéra neobejdete. Předejít tomu však můžete pravidelným čištěním všech odpadů a odtoků.

Co budete k vyčištění odtoků potřebovat

Neutrácejte peníze za drahé čistící prostředky ani instalatéry. Jednoduše si doma vytvořte přírodní rozpouštěč usazených nečistot, který vám snadno a účinně veškeré nečistoty v odpadu vyčistí. K jeho výrobě si připravte 250 g jedlé sody, 100 ml octa, 2,5 l převařené vody a velký starý hadr. Stačí vám těchto pár surovin z vaší domácnosti a voda bude snadno a rychle odtékat.

Jak vyčistit odpady

Ocet nalijte do hrnce a dejte vařit. Mezitím do odpadu nasypte jedlou sodu, a poté ji zalijte vroucím octem. Následně odtok utěsněte hadrem a nechte působit. Ocet a jedlá soda budou pěnit a je žádoucí, aby se všechna pěna tlačila odtokem dolů, nesmí unikat nahoru. Přibližně po půl hodině dejte vařit vodu a pomalu ji vylijte do odpadu. Pár minut nechte a nakonec spláchněte, nebo pusťte studenou vodu. Veškeré nečistoty by z odtoku měly být vyčištěny.

Další způsob, jak ucpaný odpad vyčistit

Pokud se vám nedaří pomocí tohoto přípravku odpad vyčistit, nejspíše je usazená špína uvnitř odtokového potrubí příliš silná. S tímto problémem si naštěstí dokážete poradit i bez instalatéra. Pod dřez nebo umyvadlo umístěte kýbl a opatrně vyjměte sifon. V něm by se měly veškeré nečistoty usazovat a tam se nejspíše skrývá zdroj všeho zápachu. Sifon důkladně očistěte a vraťte zpět na místo. Po zápachu tak nezbyde ani památka.

odtok vana
Fotografie: Pixabay

Jak se vyhnout ucpání odtoku

Abyste se vyhnuli špatnému odtékání vody i nepříjemnému zápachu, můžete provést některá opatření, která vám riziko ucpání odtokového potrubí výrazně sníží. Do toalety byste mimo toaletní papír neměli vyhazovat žádné jiné předměty. Do umyvadla, dřezu, sprchy nebo vany můžete umístit sítka, jež veškeré nežádoucí nečistoty zachytí. Čím více zbytků jídla, vlasů či špíny do odtoku odteče, tím větší riziko ucpání odpadu hrozí.

Zdroj: Tudasfaja

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]