Jak vyčistit sklokeramickou desku

Pokud se chystáte koupit nový sporák se sklokeramickou deskou, pak vám může tento článek velmi pomoci. Hlavně proto, že budete předem vědět, čeho se vyvarovat a jak správně o sklokeramický povrch pečovat. Nicméně i majitelům těchto sporáků mohou tyto informace pomoci, pokud doposud o takovou troubu nepečovali správným způsobem. Díky tomu předejdete poškození v podobě prasklin a škrábanců.

Mastnota, prach, vysoké teploty a nevhodné nádobí dokáží ruku v ruce udělat na povrchu varné desky pořádnou paseku. Raději začněte tím, že zjistíte, čemu se vyhnout obloukem. Zapomeňte na čištění takové desky ostrými předměty (drátěnkou). Takové čištění by desku nenávratně poškodilo. Asi by nebylo příjemné kupovat novou varnou desku jen kvůli omáčce, která utekla z hrnce.

Co může povrch poškrábat?

Povrch sklokeramické desky můžete poškodit špatným umýváním (drátěnka, drhnutí, ale i nádobím). Nemusí jít nutně o špatné nádobí. Stačí, když je na spodní straně nádobí přilepena nečistota, která ztvrdne a poškodí křehký povrch tím, jak hrnec po plotýnce posunujete. Je nutné dbát, aby nádobí bylo ze spodní strany vždy čisté! A praskliny? Ty mohou vznikat špatným nastavením a tepelným rozložením, případně bouchnutím nádobí o plochu.

Jak vyčistit sklokeramickou desku?

Některé nečistoty se odstraňují lépe, když je plotýnka ještě horká. Existuje speciální škrabka, která však nebývá součástí u nákupu sklokeramické desky (sporáku s tímto typem varné desky). Tu si musíte koupit zvlášť. Jinak je samozřejmě lépe počkat, až sporák vystydne a pokusit se umýt jej klasickým saponátem na nádobí a měkkým hadříkem. Ještě lépe uděláte, když si rovnou pořídíte krém na sklokeramickou desku – je to v podstatě tekutý bílý prášek. Nezřídka dostanete koupit rovnou sadu – tekutý písek s ochrannými a lešticími složkami, speciální hadřík a škrabku.

Domácí tipy

Místo finančně nákladných čisticích prostředků můžete zkusit i tzv. babské rady. Na sklokeramické i indukční desky se často doporučuje i na zaschlou špínu použít šťávu z citronu. Šťáva dokáže naleptat nečistoty a díky tomu se poměrně snadno po nějaké době působení odstraní. Postup můžete i opakovat, pokud se vám nepovede nečistoty dostat hned napoprvé dolů. Podobně působí i ocet.

Co s poškrábanou sklokeramickou deskou?

Pokud máte sklokeramickou desku poškrábanou, ale jen lehce, můžete zkusit přeleštit zubní pastou nebo kašičkou vyrobenou z vody a jedlé sody. Moc však nedřete. Hlubší rýhy bohužel vyhladit nelze. Nicméně jde jen o kosmetickou vadu a vaření to nijak neohrožuje. Horší jsou praskliny, kdy je nutné přemýšlet o výměně varné desky.

Obrázek: pixabay.com