Sušení ručníků a oblečení v bytě je dnes běžnou praxí především u lidí žijících v městech, kteří nemají příliš mnoho možnosti, jak využít k tomuto účelu výhod venkovního prostředí. Pokud ovšem máte alespoň minimální prostor na balkóně nebo u okna s přístupem slunečního světla, měli byste se zamyslet, zda sušák s oblečením neumístíte právě tam, a to zejména v případě sušení ložního prádla či měkkých froté ručníků.
Sušení ručníků venku – proč je tak důležité
Ručníky nebo froté povlečení představují na rozdíl od běžného oblečení z jemnějších tkanin prádlo s vysokou nasákavostí. Jako takové se uvolňuje při sušení v interiéru značné množství vlhkosti, které může negativně ovlivňovat mikroklima bytu i zdraví člověka a podporovat rozšiřování plísní na konstrukcích.
Vlhkost i plísně se mohou usazovat na dýchacích cestách a způsobovat dýchací obtíže či alergie. Právě z tohoto důvodu byste při sušení ručníků a lůžkovin (ale i běžného prádla) měli zajistit dostatečný odvod vlhkosti z interiéru a ideálně je sušit venku.
Navíc ve statickém vzduchu prádlo ve vnitřních prostorách schne podstatně déle a zvyšující se vlhkost může zpětně způsobovat nepříjemný zápach uzavřený uvnitř tkaniny.
Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými prostory pro sušení
V zásadě lze prádlo sušit ve třech typech prostředí, a to v uzavřené místnosti bez přístupu čerstvého vzduchu a slunečního záření, venku na stinném nebo na slunečném místě. Jako nejpříznivější se ukazuje sušení na sluníčku, které nejenže urychlí proces odstranění vlhkostí větším přísunem tepla a zvýšeným odsáváním čerstvým vzduchem, ale dovolí tkanině uvolňovat různé látky do ovzduší, které vnímáme jako vůni.
Jak přistupovat k sušení s ohledem na vaše možnosti
Pokud máte možnost sušit prádlo na zahradě na slunném místě, rozhodně ji využijte – světlo, teplo a čerstvý vzduch z něj pomohou odstranit všechny nežádoucí pachy a celý proces sušení značně urychlí. Stejně tak je výhodné sušit na balkoně, zvláště je-li orientovaný na sluneční stranu.
Při sušení v bytě nebo v zimě je ideální využívat na těžší kusy, jakými jsou ručníky nebo ložní prádlo, sušičku, ať už v kombinované pračce nebo samostatnou. Sušíte-li na sušáku, je lepší ej umístit blízko topení, aby se vlhkost odpařovala rychleji a neměla tak možnost se usazovat, případně se pokuste kombinovat sušení uvnitř a venku.