Dopřejte si dávku vitamínů a vypěstujte si vlastní úrodu rajčat. Není nic lepšího, než sklízet a vychutnávat si vlastnoručně vypěstované dobroty. Takto si vychutnáte ještě lepší rajčata.
Nahraďte kupované ovoce a zeleninu vlastní bohatou úrodou. Nic se nevyrovná chuti čerstvě utržených plodů. Stačí vám kus volného záhonu a můžete se pustit do pěstování rajčat. Pokud nemáte vlastní zahrádku, můžete rajčata zasadit také do kyblíku a postavit na balkon. Pokud svým rostlinám budete dopřávat dostatečnou péči a pozornost, za pár měsíců můžete začít sklízet plody své těžké práce. S těmito triky pak bude úroda ještě bohatší.
Vhodný substrát pro rajčata
Pro zdravou a chutnou úrodu je potřeba vytvořit nejlepší podmínky pro růst a vývoj rajčat. Nejlépe se většině rajčat daří ve sklenících nebo fóliovnících, které jsou však dostatečně odvětrávané. Stabilní teplota má pro růst rajčat velmi důležitý význam. Stejně jako půda bohatá na živiny. Abyste půdu před výsadbou vyživili, zapracujte na podzim hnůj do země. Dobře vyzrálý a několik let uleželý můžete do půdy zarýt i na jaře. K vyživení půdy můžete použít i vlastní kompost.
V čem spočívá tajemství bohaté úrody
Aby byla vaše rajčatová úroda co největší, můžete si vyrobit přírodní hnojivo. Nemusíte kupovat speciální hnojiva v obchodech, kde je přidáváno spousta chemických látek, které negativně ovlivňují životní prostředí i budoucí výsadby. Pro bohatou rajčatovou úrodu si můžete doma snadno vyrobit hnojivo z popela, cibulových slupek a divokých kopřiv.
Do 10litrového hrnce nalijte vodu a přidejte přibližně půl kila čistého dřevěného popela. Směs obohaťte cibulovými slupkami a pár trsy divokých kopřiv bez kořínků. Na středním stupni vařte 15–20 minut, následně odstavte z hořáku, nechte vychladnout a přes noc vyluhovat. Další den vodu přeceďte a můžete s ní svá zasazená rajčata zalít.
Hnojivo z kopřiv nebo chleba
Pro výrobu hnojiva z chleba vám postačí polovina starého chleba, 5 ml roztoku jódu a 5 l teplé vody. Nejprve chleba namočte na 7–8 hodin do připravené vody. Následně přidejte roztok jódu a směs důkladně promíchejte. Nakonec vodu přefiltrujte a pomocí rozprašovače nastříkejte na rajčata. Pro rychlejší růst rajčat můžete před jejich výsadbou vhodit do připraveného důlku v zemi trochu nasekaných kopřiv. Ty zasypte tenkou vrstvou zeminy a nakonec zasaďte rajče. Vaše rostliny budou mít více živin, a navíc budou odolnější proti různým chorobám.
Zdroj: Porady Interia