Nic nechutná lépe než to, co si sami vlastními silami vypěstujete. Z bohaté úrody česneku se můžete těšit i v případě, že nemáte žádnou zahrádku.
Nejenže je česnek neodmyslitelným dochucovadlem spousty pokrmů, jeho pravidelná konzumace má bezesporu blahodárný vliv na lidské zdraví. V obchodě však narazíte na česnek různé kvality i chuti. Nejlepší je proto ten česnek, který si sami poctivě vypěstujete. Pokud zvolíte tu správnou strategii, můžete se těšit z téměř nekonečné úrody.
Proč je dobré zařadit česnek do svého jídelníčku
Česnek je bezesporu vynikajícím zdrojem vitamínů. Díky svým unikátním vlastnostem skvěle působí na lidský organismus, který dokáže zbavit i přemnožených bakterií. Navíc posiluje imunitní systém a lidskou obranyschopnost, říká doktorka Amy Richter.
Co budete k pěstování česneku potřebovat
Abyste si tento vitamínový a zdraví prospěšný zázrak mohli doma vypěstovat, připravte si vlhkou půdu, květináč s drenážními otvory a podložku, kam bude přebytečná voda odtékat. Česnek umístěte na slunné místo tak, aby ho příliš silné přímé slunce nespálilo. Měl by mít dostatek tepla a vlhka. Příliš velké množství vody mu ale může spíš uškodit. Nadměrná zálivka totiž může způsobit uhníváni kořenů.
Jak si česnek doma vypěstovat
Nejprve připravený květináč naplňte zeminou, a pak do ní vložte několik stroužků česneku špičkou nahoru. Mezi jednotlivými stroužky udržujte dostatečnou vzdálenost, aby se kořeny jednotlivých rostlin měly kam rozpínat a měly zároveň dost místa na tvorbu celé česnekové hlavičky. Jakmile se objeví první výhonky, měli byste půdu udržovat vlhkou, ale ne příliš mokrou.
Ve chvíli, kdy česnek začne kvést, všechny květy z rostliny odstraňte. Do květu jde veškerá energie z kořenů, o kterou jsou pak ochuzené jednotlivé stroužky. Čím více energie rostlina takto ztratí, tím slabší chuť bude česnek po sklizni mít. Jakmile se na vrchu rostliny objeví 5–6 listů, znamená to, že je růst česneku u konce a vy můžete začít sklízet.
Zdroj: TheSpruce, Healthline