Základní způsoby hnojení orchidejí. Díky správné péči vám budou kvést jako divé po celý rok

Fotografie: Freepik

Orchidej je rostlina, která je pro svou nenáročnost velmi oblíbená. Rodina orchidejí zahrnuje spoustu druhů. Orchideje se od sebe odlišují rozdílnými požadavky ohledně živin. Kompletní a vyvážené hnojivo bude pro rostliny nejlepším signálem, že mohou zdravě růst a kvést.

Orchideje potřebují velké množství dusíku, fosforu a draslíku

Jsou to primární makroživiny a najdete je na obalu každého hnojiva. Fosfor zvyšuje růst a kvetení kořenů, draslík podporuje celkový růst a zdraví květiny. Dusík zase pomáhá růst listům a dodá jim správně zelenou barvu.

Hnojiva, která obsahují všechny tři základní látky, se nazývá úplná hnojiva. Pokud jsou tyto tři látky obsaženy v hnojivu stejným procentem, jsou to vyvážená hnojiva. Pokud koupíte vyvážené hnojivo, můžete si být jistí, že vaše květina poroste a pokvete, jak má.

Některá hnojiva pro orchideje upraví poměry živin pro různé fáze růstu orchideji. Dusík podpoří nové výhonky, zatímco draslík a fosfor přidávají další vzpruhy, pokud rostlina kvete nebo se jí rozvíjejí kořeny. Speciální hnojiva se prodávají v různých poměrem, ale jejich základem je vyváženost a úplnost, abyste nemuseli kupovat nějaká další.

Některé rostliny jsou citlivé u kořenů

Orchideje, pěstované v kůře, mohou mít nedostatek dusíku. Kompletní hnojivo v poměru 30-10-10 poskytne rostlinám dusík navíc. Dusík, který rostlina dostává ve formě močoviny se často odplavuje a květina ho může mít nedostatek. Existují hnojiva bez močoviny, které jsou pro orchideje vhodnější.

Některé rostliny mohou mít citlivější kořeny. Menší množství hnojiva pro ně bude ideální. Mnohem lepší je rostlinu hnojit pravidelně menším množstvím, než jednou za rok a přidat hnojiva zbytečně moc. Nejdříve orchidej zalijte vodou a namočte kořeny i růstové medium. Poté ji zalijte zředěným roztokem hnojiva.

Fotografie: Freepik

Papučové orchideje, které žijí v zemi, se hnojí od jara do období květu také pomocí zředěného roztoku. Přehnojení rostlin poznáte bílou kůrou, nebo se na kořenech orchideje bude hromadit sůl z hnojiv nebo samotné vody. Citlivé kořeny orchidejí mohou reagovat na chemikálie nebo minerály ve vodě, která je do hnojiv přidávána.

Pro roztoky hnojiv použijte nejlépe vodu o pokojové teplotě, nechte ji přes noc odstát. Rozhodně byste nikdy neměli používat minerální vodu nebo vodu změkčenou.