Česnek jako netradiční pomocník při pěstování orchidejí docílí krásného květu

Fotografie: Freepik

Pěstování orchideje je pro mnoho lidí noční můrou. Většinou si květinu koupí v zahradnictví, ta jim doma nějaký čas dělá radost, ale spolu s posledními květy odejde i zbytek rostliny, jelikož se o ni amatérští pěstitelé jednoduše neumějí starat. Nemusí to tak ale být vždy, pokud budete orchidej správně zalévat a dopřejete jí dostatek světla, může vám vydržet i dlouhé roky.

Kde jsou květy?

Je totiž k ničemu, pokud vám orchidej prospívá, má čerstvé zelené listy, ale květy nikde. Právě její bohaté a barevné květenství je důvod, proč si tuto rostlinku kupujeme. Existuje však lék, který pomůže orchideji dokonale rozkvést. A budete překvapeni, o co se jedná, je to obyčejný česnek.

Fotografie: Freepik

Česnek je dobře známý jako přísada do řady pokrmů i jako lék proti nachlazení. Má zcela jedinečnou sestavu živin. Obsahuje minerály, éterické oleje, bílkoviny i vitamíny.

Zavlažování rostliny česnekovou vodou má přímý účinek na kořenový systém orchideje. Zlepšuje cirkulaci kyslíku v kořenech, stejně jako vstřebávání živin, aktivuje růst výhonků a ničí patogeny.

Zalévejte česnekovou vodou

Na její přípravu budete potřebovat:

  • Vroucí voda – 1 litr
  • česnek – 1-2 stroužky

Česnek jemně nasekejte nožem nebo lisem na česnek. Výslednou směs zalijte vroucí vodou a nechte přes noc odstát. Poté touto směsí svou orchidej jemně zalijte. Při zalévání postupujte tak, jak je to v případě orchidejí obvyklé. To znamená, že je třeba rostlinku bohatě zalít a nechat ji vodu nasávat po dobu několika hodin.

Poté je nutné přebytečnou vodu slít a další minimálně týden ji nezalévat. Tento postup je zcela obvyklý a je nutné jej praktikovat také v případě oživení orchideje pomocí česnekové vody.

Podpořte kvetení dalšími způsoby

Pokud ani česneková voda nezabírá, zkuste ještě několik zaručených tipů, které vám mohou pomoci. Zkuste rostlinku vystavit rozdílným teplotám. Podpoří se tak aktivace jejích obranných procesů, což by mohlo vyústit i ve kvetení. Vyzkoušejte dát květináč s rostlinou na noc do chladnější místnosti s teplotou kolem 15 °C a ráno jej zase vraťte na obvyklé slunné místo.

Fotografie: Freepik

okud jste ji hnojili dusíkatým hnojivem, zkuste hnojit méně, a namísto dusáku zvolte raději fosfor, který podporuje kvetení. Pokud zpozorujete, že namísto květů rostlina investuje energii do listů a vzdušných kořenů, raději chvíli počkejte – každá rostlina má svůj čas a potřebuje i na květenství nejprve zesílit a vytvořit si dostatečnou zásobu listů a kořenů.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]