Vytápíte dům plynem? Zjistěte, jak optimálně nastavit kotel

Fotografie: Tech-controllers

S rostoucími cenami energií a specifickou ekonomickou nestabilitou v zemi i ve světě je obtížné jednoznačně určit jeden, nejoptimálnější způsob vytápění domu. Kromě toho se samotné topné systémy od sebe liší, stejně jako se liší budovy, jejich historie a preference bydlení jejich majitelů. Mnoho lidí, kteří staví nebo rekonstruují domy, však nepochybně volí vytápění plynem. Instalace takového systému je však polovina úspěchu. Abyste si v zimě mohli užívat optimálního tepla a neplýtvat nadměrnými úsporami, musíte svůj plynový kotel hospodárně nastavit.

Ve zkratce:

  • Důležité je efektivní nastavení plynového kotle, jeho cílem je zajistit tepelnou pohodu a minimalizovat spotřebu a tím i náklady na vytápění.
  • Topná sezóna v Čechách trvá od 1.9. do 31.5. 9 měsíců.
  • Účinnou optimalizaci plynového topného systému ovlivní mnoho faktorů, včetně: typ a výkon kotle, velikost domu nebo stav zateplení objektu.
  • Optimální teplota v domě je přibližně 20°C. Zvyknutí na mnohem vyšší teplotu znamená vyšší poplatky, ale také nižší vlhkost vzduchu a pro zdraví méně příznivé mikroklima.
  • Vyplatí se zajistit nejen vhodné nastavení typu a parametrů kotle, ale také účinné regulátory teploty, kontrolu a osvěžení izolace budovy a zbavení se nepříznivých topenářských návyků.

Optimální nastavení plynového kotle – výhody

Uživatelé plynových kotlů si nejčastěji lámou hlavu nad tím, jak nastavit zařízení tak, aby nespotřebovalo příliš energiíMotivací pro optimální naprogramování kotle je nejen potřeba vytopit domácí prostor na příjemnou teplotu, ale samozřejmě také dosažení co nejnižších nákladů s tím spojených. Topná sezóna v Česku, v závislosti na počasí daného roku, obvykle trvá asi 6 měsíců, ale často začíná dříve (září) a končí mnohem později, než se očekávalo (květen). Optimální nastavení plynového kotle je proto klíčem k vyřešení všech otázek: zajištění stálé tepelné pohody, dlouhodobé minimalizace nákladů na vytápění a konečně neplýtvání energií.

Fotografie: Tech-controllers

Standardní teplota v domácích místnostech

Ložnice:16 – 18°C
Kuchyň:17 – 19°C
Koupelna:22 – 24°C
Technické místnosti:12 – 14°C

Jaké faktory ovlivňují nastavení plynového kotle?

Je obtížné dát jasnou odpověď na otázku, jak nejlépe nastavit plynový kotel. Pokaždé bude tento problém záviset na mnoha faktorech. Nastavení kotle bude ovlivněno nejen konkrétní teplotou, kterou chceme získat, ale také výkonem použitého kotle, celkovou velikostí domu, počtem vnitřních stěn, správně zvoleným systémem regulátoru, izolací budovy, dobrými nebo špatnými topnými návyky... Teprve porovnání zmíněných parametrů nám umožní přiblížit se odpovědi v případě konkrétního domu. Probíráme proto nejdůležitější faktory, aby si každý zájemce mohl samostatně určit, jak si plynové vytápění ve svém domě nejlépe nastavit.

Nastavení kotle, typ a výkon zařízení

První otázka, stojící za pozornost, je typ a výkon plynového kotle, který máme. Tradiční, kondenzační, jedno- nebo dvoufunkční kotel, s otevřenou nebo uzavřenou spalovací komorou – každé z těchto zařízení má jiné vlastnosti a pracuje v určitém výkonovém rozsahu (obvykle od několika do několika desítek kW). Výkon by měl být přizpůsoben našim požadavkům a podmínkám. Zjednodušený vzorec nám umožňuje dojít k závěru, že na každých 10 m2 plochy by mělo připadat přibližně 0,6 kW výkonu. Je však na místě připomenout, že každý další požadovaný parametr (např. dohřev užitkové vody) bude mít významný vliv na zmíněný výkon. Kotel s nesprávně nastaveným výkonem nám neumožní dostatečně vytopit dům v nejchladnějších obdobích nebo nás vystaví zbytečným nákladům.

Jak optimálně nastavit plynový kotel?

Nejčastější chybou uživatelů plynových kotlů je volba příliš vysoké teploty na to, aby měla dostatek tepla. Samozřejmě ne každý se musí doma cítit příjemně při 19-20°C, ale není důvod očekávat nižší náklady na plyn nastavením radiátorů např. na 25°C. Vyplatí se dozvědět se více z našeho průvodce o optimální teplotě doma. V případě nejrozšířenějšího kondenzačního kotle bude nejoptimálnější možností nastavení na teplotu v rozmezí 40-50°C. Po překročení 57°C již není možná kondenzace plynu.

Odkud vám nejvíc z domova uniká teplo?

Fotografie: Tech-controllers

Při použití plynového kotle jsou skvělým doplňkem otopného systému prostorové regulátory pro plynové kotle, které zaručují úsporu energie. Regulátory zároveň umožňují přesné přizpůsobení provozu kotle tepelným podmínkám v konkrétních místnostech prostřednictvím inteligentní analýzy bilance tepelných zisků a ztrát. Zde je třeba rozlišovat mezi radiátorovým a podlahovým vytápěním. Každý z těchto tepelných systémů má mírně odlišné vlastnosti a bude vyžadovat jiný řídicí program. Efektivním řešením v domácnosti bude použití komplexního zónového systému, ve kterém lze nastavit teplotu v každé místnosti v domě samostatně, nezávisle, podle preferencí uživatelů. To se projeví nejen v dokonalém přizpůsobení vytápěcího programu skutečné potřebě tepla v domě, ale také ve skutečných úsporách. Vybraná zařízení TECH Controllers jsou navíc vybavena komunikací Open Therm. V praxi to znamená, že připojením k některým modelům kotlů (vybrané modely s připojením Open Therm) můžeme pomocí externího teplotního čidla nastavit nastavenou teplotu zdroje a řídit topnou křivku, stejně jako nastavit rozvrh vytápění a ohřevu vody. Navíc se průběžně zobrazují parametry jako teplota kotle, TUV, výkon hořáku…

Jak vidíte, vhodné regulátory Vám umožní neustále řídit chod plynového kotle a udržovat tak udávanou pokojovou teplotu, reagovat na případné změny venkovní teploty, a tím Vám pomohou dosáhnout optimálního nastavení plynového kotle v velmi snadným a dostupným způsobem.

Ekonomika vytápění: další faktory

V mnoha případech nestačí mít správné zařízení a dovedně jej používat. Několik zdánlivě sekundárních faktorů bude mít obvykle významný dopad na dosažení požadované teploty a vývoj konzistentního, předvídatelného topného systému.

  • Ovládání topného systému. Plynová pec s odpovídajícími parametry není vše. Vhodné regulátory budou neocenitelné při optimalizaci systému vytápění vašeho domu. Použití elektronických regulátorů teploty jistě usnadní efektivní řízení tepelné energie.
  • Stavební izolace. Dobré vybavení, profesionální software a optimální nastavení nestačí, pokud je budova ve špatném stavu. Netěsná a opotřebovaná fasáda a tepelná izolace budovy, spáry a praskliny ve zdech, děravá střecha, okna a dveře – tyto problémy obvykle vedou k výraznému snížení účinnosti topné soustavy.
  • Prospěšné návyky. V zimě by mělo být větrání místností krátké a intenzivní. V opačném případě dočasně narušíme nastavení plynového kotle. Ve slunečných dnech se místo zakrytí oken vyplatí pustit do místností trochu slunce, tedy volné teplo z přírody. Kromě toho pamatujte, že radiátory pokryté nábytkem, závěsy nebo sušícím se prádlem budou vydávat do místnosti mnohem méně tepla.

Sponzorovaný článek

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*