Všichni moc dobře víme, že česnek má skvělé účinky na naše tělo, ale málokdo ví, že jeho výhody můžeme využít i při pěstování květin, speciálně orchidejí. Česneková směs z česneku, vody a kyseliny jantarové pomáhá stimulovat jejich bujné kvetení a rašení zelených výhonků. Stačí ji pravidelně podávat květinám jako hnojivo a odmění se vám krásnými, zdravými květy.
Výhody česnekové směsi
Hnojení česnekovou směsí přinese orchidejím spoustu výhod. Především pomůže stimulovat proces zakořenění, zvýší odolnost květin vůči napadení škůdců a působení dalších nepříznivých faktorů. Pokud vše uděláte správně, pozitivní účinky byste na orchidejích měli spatřit tak do 14 dnů.
Příprava česnekové směsi
Budete potřebovat:
- 1 l vody
- 3 stroužky česneku
- sklenici
- 1 tabletu kyseliny jantarové
Důležitá informace, kterou je potřeba si zapamatovat, než začnete – kyselina jantarová se ředí zásadně jen horkou vodou. Teprve po úplném ochlazení tekutiny můžete přidat drcený česnek.
Zároveň je velice podstatné vědět, že česnekovou směs na hnojení můžete obvykle skladovat po delší dobu, ale jakmile je v ní použita kyselina jantarová, je třeba ji spotřebovat během následujících tří dnů. Vhoďte tedy jednu tabletu kyseliny jantarové do sklenice s horkou vodou a nechte zcela rozpustit.
Než roztok vychladne, oloupejte a rozmačkejte stroužky česneku. Jakmile bude voda s kyselinou jantarovou studená, přidejte do ní prolisovaný česnek a nechte 24 hodin odležet.
Hnojení orchidejí
Než začnete s hnojením, respektive zaléváním, měli byste česnekovou směs přefiltrovat přes sítko. Následně výslednou tekutinu zřeďte trochou vody a orchideje zalijte. Tato metoda by měla být používána střídavě s klasickým zaléváním čistou, odstátou vodou po dobu maximálně jednoho měsíce.
Další rady v péči o orchideje
Kromě toho, že můžete orchidejím vdechnout druhý život pomocí česneku, zkuste se vyvarovat i několika dalším chybám, které lidé v péči o orchideje často dělají. Například naprostá většina lidí orchideje příliš často zalévá nebo je nechává stát ve vodě.
Obecně se doporučuje jen občasné zalévání, tak jednou za deset dní. Pokud máte doma tvrdou vodu, vždy ji nejdříve převařte a nechte vychladnout. Zároveň orchideje občas zastřihněte, doporučuje se to tehdy, kdy jim odkvete poslední květ. Střihněte je v místě třetího pupenu od základu klasu.