Požár v domě je spíše incident z filmu. Elektrické přístroje je však třeba bezpečně zajistit

Fotografie: Depositphotos

Příčina požárů a také jejich prevence. Něco, co se dá učit už od útlého věku, ale je často zanedbáváno. Jakmile však máte v dospělosti vlastní dům či byt, je to ještě podstatnější.

S příchodem noci se mnoho lidí těší na zapálení ohně či příjemné svíčky. S jejich pomocí unikáme temnotě a chladu a vytváříme si oázu osobního pohodlí. Cokoli z toho se ale při neodborné manipulaci a ponechání bez dozoru může změnit v noční můru. Tentokrát ovšem nepůjde jen o zlý sen, ale reálnou hrozbu pro zdraví i majetek. Hodně požárů totiž začíná zcela nenápadně, dokud není příliš pozdě. Jak se takové situace vyvarovat?

Sušička na prádlo

Po každém praní a následném sušení prádla odstraňte z filtru veškerá vlákna. V opačném případě na vás může čekat velmi nepříjemné překvapení. Jakmile se sušička příliš zahřeje a ve filtru nebo větracích kanálech je dost vláken a prachu, může se zahřát dostatečně na způsobení jiskry. Rychle pak může vzniknout oheň se skutečně ničivými následky. Každý rok je hlášeno skoro 3 000 požárů právě sušiček na prádlo. Přibližně 5 lidí ročně při nich zemře.

Poškozené prodlužovačky

Dávejte pozor na opotřebované, nalomené nebo jinak narušené prodlužovací kabely, hlavně před jejich zapojením. Také je nepokládaje pod koberce nebo do dveří. Velké domácí spotřebiče jako pračku nebo lednici vždycky zapojujte rovnou do zásuvky ve zdi. Používáte-li rozdvojky, nepřetěžujte je a vyhněte se nastavení prodlužovačky další prodlužovačkou. Při těchto kombinacích stačí na vznik ohně pouhých 30 vteřin a následky bývají drastické.

Hasicí přístroje

Obchody i veřejné budovy jsou hasicími přístroji důkladně vybavené. Otázkou je ale jejich použití v praxi. Pamatujte si proto 4 kroky:

  • Nejdříve vytáhněte pojistný kolík. Hasicí přístroj držte tak, aby jeho tryska mířila ven. Poté uvolněte jisticí mechanismus.
  • Miřte nízko na cíl, tedy na základnu samotného ohně.
  • Jemně stiskněte spoušť a podržte ji.
  • Přejeďte zleva doprava. Ujistěte se, že vše správně funguje a tlak je dostatečný.
detektor kouře
Fotografie: Pixabay

Žárovky

Toto může znít podivně, ale právě žárovky jsou často příčinou požárů domácností. Hlavním důvodem bývá jejich chatrné zapojení, takže začne hořet sama žárovka. Je-li žárovka zapojena nad rámec své specifikace, její dráty zkřehnou a následně dojde ke kompletnímu spálení. Pro snížení tohoto rizika nenechávejte světla rozsvícená přes noc. Stejně tak vybírejte žárovky adekvátní konkrétnímu světlu a nepoužívejte jich příliš.

Hlásiče požáru

Hned 3 z 5 úmrtí v rámci požáru nastanou v domech, kde nefungují detektory. Je proto třeba je pravidelně kontrolovat a testovat. Zkuste je pomocí tlačítka aspoň jednou za měsíc. Současně vyměňte jakýkoli detektor starší 10 let. Stejně tak nezapomeňte každoročně vyměnit všechny jejich baterie. Ujistěte se také že detekce funguje v každém patře domu a v každé ložnici. Více jak polovina požárů totiž nastane mezi 23:00–7:00, tedy během noci.

Zdroj: Astucesnaturelles

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]