Vyvarujte se při praní zbytečným chybám, které mohou vaše oblečení nenávratně poškodit

Fotografie: Pexels

Co bychom bez pračky dělali? Tento přístroj nám znatelně usnadňuje život. Starý způsob ručního praní je pro většinu z nás nepředstavitelný. To je logické. I přes zdánlivou jednoduchost pracího procesu však existují pravidla, kterými bychom se měli řídit, aby nedošlo k poškození našeho oblečení. Kterých chyb se nejčastěji dopouštíme?

Teplota vody

Správná teplota praní přispívá k zachování barev a pružnosti vláken. Tuto hodnotu lze vyčíst z cedulky na jednotlivých kusech oblečení. Při vyšších teplotách se doporučuje prát zejména znečištěné oblečení, avšak není vhodné se k tomu uchylovat příliš často. Kromě schopnosti odstranit nečistoty mají vyšší teploty také dezinfekční účinky. Nicméně je nutné brát v potaz odolnost daného materiálu.

Čistota pračky

Pravidelná údržba pračky přispívá ke zlepšení jejího výkonu a prodlužuje její životnost. Proto po každém vyprání nechejte svoji pračku vyvětrat, aby nedocházelo k tvorbě plísní.

Taktéž ji očistěte od případných zbytků pracích prostředků a zásuvku na prací přípravky vysušte. Jednou měsíčně spusťte praní naprázdno s přídavkem octu – ten útroby pračky vydezinfikuje.

Fotografie: Freepik

Nevhodné množství pracího prostředku

Před použitím vybraného pracího prostředku si přečtěte vhodné dávkování. To nepřekračujte. V opačném případě může dojít k nesprávnému působení daného přípravku a snížení jeho účinku. Jeho zbytek se navíc může usadit v bubnu, kde po delší době začne nepříjemně zapáchat.

Praní příliš špinavého oblečení

Před praním v pračce se znečištěné oblečení doporučuje alespoň jednou přeprat ručně. Jinak hrozí, že dojde k usazení nečistot ve vnitřním prostoru pračky, kde mohou nepříjemně zapáchat. Silně zašpiněné oblečení je vhodné předem odmočit v teplé vodě se směsí z jedlé sody a octa. Zde je však třeba brát v potaz druh znečištění a odolnost materiálu.

Fotografie: Freepik

Praní spodního prádla

Většinu spodního prádla je vhodnější prát ručně. To proto, aby nedošlo k poškození materiálu, případně pračky (zejména u dlouhých programů). To stejné platí také pro plavky. V případě praní punčoch využijte k tomu určeného jemného prostředku. Perte je na při nízké rychlosti i teplotě. Aby nedošlo k jejich poničení, využít můžete pracích vaků.

Nevhodné sušení

Řady chyb se můžete dopustit i v případě sušení vypraného oblečení. Jak tomu předejít? Nepoužívejte sušičku příliš často, takto si komplikujete následné žehlení. Pletené a vlněné materiály nevěste dolů, mohou se vytahat. Výhodnější je sušit je ve vodorovné poloze.

Používání změkčovače vody

Přípravky na změkčení vody přispívají ke změkčení samotné látky a dále usnadňují žehlení. Zároveň ale snižují vlastnosti vodu-odpuzujících materiálů. Proto není vhodné změkčovače vody používat při praní sportovních a termo oděvů ze speciálního mikrovlákna.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]