Sršni se mohou začít stěhovat. Silné olejovité vůně jsou pro ně poslední kapkou

Fotografie: Silverije / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Sršni jsou užitečný hmyz a neměli by se likvidovat zbytečně. Pokud jsou však častými návštěvníky zahrady, vyzkoušejte několik opatření, která je od pobytu odradí.

Tento velký bodavý hmyz hraje zásadní roli v ekosystému tím, že kontroluje jiné populace hmyzu. Je tedy skutečně užitečný, ale pokud se vyskytne v blízkosti vašeho domova, nemusí to být zrovna příjemné. I když sršeň nebývá útočný a zpravidla si hledí svého, rozhodně je lepší mít se před ním na pozoru. Pokud se s ním na své zahradě potýkáte, pak se podívejte na účinné způsoby, jak jej odradit.

Likvidace hnízda

Sršni si staví svá hnízda na stromech, keřích, ale i na konstrukcích domu nebo v okapech. Pokud cítí, že je jejich hnízdo v ohrožení, mohou se stát mnohem agresivnějšími, proto je při likvidaci hnízd potřeba postupovat velmi opatrně. Zaznamenáte-li na zahradě zvýšený počet sršňů, je nejúčinnějším řešením vyhledat jejich hnízdo a zlikvidovat ho. Musíte však být velmi opatrní a v případě většího hnízda se obraťte na pomoc hasičů.

Použijte vonné spreje

Pokud jsou však sršni jen občasnými návštěvníky vaší zahrady, pak jim stačí jen pobyt trochu znepříjemnit. Sršně odpuzují některé silné vůně, jako je mátový olej, eukalyptový olej nebo citrusy. Smíchejte několik kapek těchto esenciálních olejů s vodou a nastříkejte je kolem potenciálních míst hnízdění a výskytu. Stejně dobře je odradí i aplikace mýdlové vody.

Vysaďte rostliny, které nesnáší

Sršni jsou citliví na pachy a přirozeně je odpuzuje vůně některých rostlin. Pokud je vysázíte na vaší zahradě nebo v blízkosti pergoly, či posezení, budou se těmto místům vyhýbat. K těmto rostlinám patří česnek, macešky, máta peprná, bazalka, měsíček, tymián, levandule a muškáty. Většina těchto rostlin působí odpudivě i na jiné druhy hmyzu a tak by neměly chybět tam, kde se nejčastěji pohybujete.

Málokterý hmyz v létě vzbuzuje takové obavy jako sršně a vosy. Jak se těchto rizikových vetřelců dá zbavit?

bedýnka s levandulí
Fotografie: Freepik

Nenechte zahradu zarůst

Udržujte svou zahradu pravidelným stříháním keřů, stromů a živých plotů. Přerostlá vegetace může sršňům poskytnout ideální hnízdiště. Utěsněte také všechny praskliny nebo otvory v exteriéru vašeho domu, protože sršni se mohou ukrývat i ve stěnách domu, pod okapy a střechou. Na okna a do dveří nainstalujte sítě, abyste jim zabránili, dostat se dovnitř.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]