Pokud váš domácí mazlíček tiskne hlavu na zeď, vyplatí se zpozornět. Může jít o vážný zdravotní problém

Fotografie: Freepik

Přestože toto chování může působit zábavně, často může jít o vážný zdravotní problém. Obzvlášť pokud vidíte, že váš mazlíček tiskne hlavu na zeď, ačkoliv to nikdy předtím nedělal.

Tisknutí hlavy proti pevné podložce, tedy zdi nebo podlaze, naznačuje, že zvíře v oblasti hlavy cítí nepohodlí. To může mít řadu příčin. Pokud jste toto chování zaznamenali u zvířete poprvé, případně si všímáte ještě dalších změn v chování, je na místě navštívit veterináře. Ten jediný může posoudit, zda zvíře netrpí vážným zdravotním problémem. Zde jsou některé příčiny, jež toto chování mohou vyvolat.

Porucha nervového systému

Může se jednat o autoimunitní zánět mozku a podle lokalizace potom o meningitidu nebo encefalitidu. Projevuje se nejvíce u mladších psů, kočky jím trpí vzácně. Doprovodnými příznaky mohou být zvýšená únava, ztráta rovnováhy, horečka, dezorientace, záchvaty a neobvyklé chování, zmatenost nebo slepota.

Nádor mozku

Nejčastěji se vyskytuje u starších psů a koček. Příčina zůstává nezjištěna, ale na jejich vzniku se podílí stáří a kombinace genetických a environmentálních faktorů. Mohou se vyskytovat kdekoliv v mozku a podle toho ovlivňovat fyzické funkce. Můžete tedy zaznamenat nerovnováhu, špatnou chůzi, ztížené dýchání, omezení ve fyzické aktivitě, potíže s myšlením a bolest.

Traumatické poranění mozku

Vyskytuje se po silném úderu do hlavy. Může se projevit akutně, ihned po úrazu, nebo až za několik dní. Můžete zaznamenat ztrátu vědomí, zrychlené nebo těžké dýchání, zornice nereagující na světlo, pomalou srdeční frekvenci a abnormální držení těla. Těžká poranění se většinou projeví ihned po úrazu a donutí vás se zvířetem spěchat k veterináři.

Fotografie: Freepik

Metabolická porucha

Může se objevit u psů i koček. Nejčastěji se jedná o cukrovku nebo hypotyreózu. Při špatné funkci jater a ledvin se pak v těle hromadí toxiny. Jejich zvýšená přítomnost se projevuje zvracením, průjmy, úbytkem na váze, nechutenstvím, krví v moči nebo ve stolici. Zvíře má zvýšenou potřebu pití a častého močení. Všimnout si můžete zažloutlých očí, jazyka nebo dásní.

Otrava

Tlačení hlavy o podložku může také naznačovat otravu. Ta se může vyskytnout u psů i koček po požití léků nebo jedu. Může být však způsobená i požitím lidského jídla, které je pro zvíře škodlivé. Také mohlo zvíře přijít do kontaktu s návnadou proti škůdcům, pesticidy nebo jinou chemickou látkou. Toto zvláštní chování neberte na lehkou váhu. Zvíře pozorujte a pro jistotu ho vezměte k veterináři, aby vyloučil vážné příčiny.

Zdroj: Southeast Veterinary Neurology

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]