Špačci nechají úrodu netknutou díky lesklým předmětům. Účinným plašičem se může stát i staré CD

Fotografie: NatJLN / Creative Commons / Attribution 2.0

Špačci si nejraději pochutnávají na ovoci, bobulovinách a obilí. Na zahradě jsou tak nejvíce ohrožené ovocné stromy. Zjistěte, jak špačkům pobyt na vaší zahradě znepříjemnit.

Během jara se špačci živí především bezobratlými živočichy, jako jsou slimáci. Jsou tedy velmi užiteční, protože pomáhají regulovat počty škůdců. Ke konci léta však svoji pozornost začnou upírat na dozrávající ovoce a během chvilky vás dokážou připravit o velkou část úrody. Majitelé sadů a vinic s nimi svádí každoroční boj, aby před nimi ovoce ochránili. I na malé zahradě můžete podniknout opatření, která špačky odradí od vašeho ovoce.

Nainstalujte sítě

Na menší stromy s dozrávajícím ovocem nebo ovocné keře se vyplatí instalovat sítě, přes něž se špačci nedostanou. Můžete místo nich použít i staré záclony, které ovoce ochrání a zároveň propouští světlo. Také zabraňte špačkům v hnízdění tím, že utěsníte všechny dutiny ve stromech nebo na domě, aby zde nemohli zahnízdit. Většinou jsou však problémem velká hejna špačků, která přiletí na zahradu, ozobají, co jim přijde do cesty, a zase odletí pryč.

Nová zbraň proti holubům: Zapřísáhlý nepřítel učiní přítrž jejich schůzkám v blízkosti oken nebo balkonů

Sluchové plašiče

Proti hejnům špačků můžete zahradu ochránit zvukově. Na vinicích se často používají děla, která v pravidelných intervalech vydávají hlasitý zvuk, aby špačky vyplašila. Takové řešení však neuvítají vaši sousedé. Na zahradu tak zvolte spíše nahrávky dravců nebo zařízení, která vydávají vysokofrekvenční zvuky, jež jsou pro lidské ucho neslyšitelné.

Vizuální plašiče

Rozmístěte na zahradě návnady v podobě dravých ptáků, jako jsou plastové sovy nebo jestřábi. Pravidelně je přemísťuje, abyste zabránili špačkům přizpůsobit se jejich přítomnosti. Lesklé předměty, jako jsou proužky hliníkové fólie nebo stará CD, zavěste do blízkosti plodin, které chcete ochránit. Reflexní plochy vytvoří neočekávané záblesky světla, jež špačky dezorientují.

síť proti ptákům
Fotografie: Freepik

Ostříhejte keře

Špačci rádi přenocují v hustých porostech keřů. Můžete tak kolem pozemku ostříhat stromy a keře, které by jim mohly poskytovat dobré útočiště. Trnité keře a živé ploty jsou další možností, jak chránit zahradu před špačky. Špatně se v nich hnízdí a přirozené bariéry budou špačky od návštěvy vaší zahrady odrazovat, a tak raději zvolí lépe dostupnou potravu.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]