Nová zbraň proti holubům: Zapřísáhlý nepřítel učiní přítrž jejich schůzkám v blízkosti oken nebo balkonů

Fotografie: Bibhas87 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Holubi si už zvykli na lidskou přítomnost. Zejména ve velkých městech rádi sedí na venkovních parapetech a zábradlích balkonů, kde po sobě zanechají spoušť.

Čím více lidí se ve městech pohybuje, tím větší výskyt holubů můžete předpokládat. V takových podmínkách totiž mají zajištěný pravidelný přísun potravy, aniž by k jejímu získání museli vyvinout větší námahu. Jakmile si oblíbí váš balkon nebo parapet, je potřeba zbavit se jich co nejdříve. Nejenže tato místa zanechávají celá od trusu, ale také ve svém peří často přenáší vši a roztoče. Naštěstí existují jednoduché triky, díky nimž se jich snadno zbavíte.

Jak se nevítaných hostů zbavit

Existuje spousta způsobů, jak získat svůj parapet či balkon zpět a zabránit dalším náletům holubů. V každém případě je potřeba jednat dříve, než se u vás uhnízdí. Poté budete muset několik týdnů čekat, než se mláďata vylíhnou a budou schopna hnízdo opustit.

Hroty proti holubům

Jestliže na svůj parapet nebo zábradlí balkonu připevníte cokoliv s hroty, nikomu tím neublížíte, jen toto relaxační místo proměníte ve špatné místo pro přistání. Pokud zde holubi nebudou moci přistát, jednoduše si vyberou jiné místo a vy budete jejich přítomnosti ušetřeni.

holub sedící na zábradlí
Fotografie: Pixabay

Falešní ptáci

Holubi se bojí dravců, kteří jsou v přírodě jejich přirozenými nepřáteli. Můžete proto na balkon umístit napodobeninu takového dravce. Mezi jejich přirozené nepřátele patří vrány, orli, jestřábi a sovy. Pokud si balkon těmito dravci vyzdobíte, můžete si být jistí, že se k vám holubi ani nepřiblíží. S figurínami je ovšem třeba alespoň občas pohnout.

Síť proti holubům

Jestliže máte opravdu velkou plochu, na níž se vám holubi často vyskytují, možným řešením může být instalace sítě. Přes síť se k vám s jistotou žádné ptactvo nedostane. Počítat však musíte i se zhoršeným výhledem, který se vám s instalací sítě rozhodně změní.

Gel proti holubům

Obyčejný gel na vlasy vás může holubů účinně zbavit. Téměř každý člověk v koupelně jednu krabičku gelu má. Pokud tím parapet nebo zábradlí balkonu potřete, povrch se stane lepkavý – a to holubi nemají rádi. Nevýhodou tohoto způsobu je, že na povrchu gelu ulpívá prach, peří i další nečistoty. Musíte tak pravidelně starou vrstvu stírat a aplikovat novou. Místo gelu můžete použít i vazelínu.

Zavěste do průvanu CD

Rychlý a levný způsob, jak se s těmito ptáky vypořádat, je zavěsit na okno nebo balon obyčejné CD. Lesklé předměty, které se navíc hýbou, holuby odpuzují. K vašemu oknu se tak nebudou chtít ani přiblížit. Jakmile ale jednou prokouknou, že jim tento disk nijak neublíží, mohou ho začít ignorovat.

Zdroj: Athensmagazine

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]