Vzduch v domácnosti: Jak se o něj starat, abyste byli zdraví?

Fotografie: Shutterstock

Základem pro udržení čistého a svěžího vzduchu ve vnitřních prostorách, je pravidelné větrání. To však ale mnohdy nestačí. K čistému vzduchu nám může dopomoct například čistička vzduchu či odvlhčovač. Tyto pomocníky oceníme obzvláště, pokud žijeme v rušném a zaprášeném městě.

Čistička vzduchu

Čistička vzduchu pro alergiky dokáže zachytit alergeny, které často samo lidské oko ani nevidí. Mluvíme o prachu, bakteriích, mikroorganismech, virech, roztočích, pylu a mnoho dalších škůdcích. Čistička by měla být v domácnostech alergiků samozřejmostí, a to právě díky její schopnosti tyto škodlivé částice zlikvidovat.

Jak vybrat čističku

Klíčová je filtrace. Čističky se prodávají s různými typy filtrací, proto je před koupí si důležité uvědomit, co vše má naše čistička umět zachytit. 

  • Čističky zvládají většinou zachytit prach a alergeny, ovšem bakterie, viry či jakékoli další zápachy, to umí již jen některé. 
  • Zároveň je nutné hledět na její výkon neboli na to, jak velký prostor zvládne pročistit. Proto si před koupí zjistěte objem prostoru, co budete chtít čistit. 
  • Dále mějte na paměti, že ne všechny čističky jsou tichými doplňky domácnosti. Případná hlučnost by vás mohla nemile zaskočit. 

O čističku je nutné se starat, aby nám mohla co nejdéle a nejefektivněji sloužit. Častá frekvence údržby je tudíž nevyhnutelná. Omyvatelný filtr bude skvělou volbou, pro alergiky je spíše doporučován filtr, jenž se dá vyměnit. Další aspekt, na nějž byste se měli zaměřit, je spotřeba. Vyšší účet při nepřetržitém používání čističky by vás mohl jistě překvapit.

Odvlhčovač

Odvlhčovač snižuje vlhkost vzduchu v našich prostorách. Současně pomáhá zabraňovat množení roztočů, plísní a dalších pro nás škodlivých látek z ovzduší. Nejenže nám sníží úroveň vlhkosti, kde potřebujeme, ale podílí se i na zlepšení našeho zdraví. 

Rozdíl mezi čističkou vzduchu a odvlhčovačem

Čističky likvidují cizí částice ze vzduchu, čímž zlepšují kvalitu vzduchu v domácnostech. Oproti tomu odvlhčovače ze vzduchu odvádějí vlhkost a snižují její míru, aby domácnost neměla látky jako jsou například plísně. Obě s sebou přinášejí pozitiva pro naše zdraví a čistý, příjemný vzduch v našich domovech.

Čistička vzduchu s odvlhčovačem v jednom

Nejlepší variantou se tedy jeví kombinace obou těchto pomocníků. Na trhu takovýto spotřebič snadno seženete. Čistička vzduchu s odvlhčovačem vzduch vyčistí a zároveň vysuší. 

Jakou formu zvolíte vy?