
Vzpřímené muškáty, kterým se také říká pokojové, by měly mít pěkné kompaktní rostliny a bohaté květenství. Abyste toho docílili, je vhodné je po období klidu trochu prostříhat.
Bohatě kvetoucí muškáty dokáží ozdobit každé okno nebo balkon. Aby však takové byly, musíte je po zimě trochu opečovat. A do této péče lze zařadit i jejich prořezání. Jinak se vám z nich potáhnou dlouhé, slabé a holé stonky, které nebudou vzhledné, ale rostlina je bude muset vyživovat na úkor květů.
Odstřižené výhonky zasaďte
A od takového stavu pomůže muškátům řez. Pokud se bojíte o každou uříznutou větvičku, tak ji vsaďte do kelímku s pěstebním substrátem a za měsíc budete mít rostliny nové. Ony jsou vzpřímené muškáty tak trochu plevel, i když krásný. Pokud dopřejete odstřiženým výhonkům dostatek vláhy, velmi brzy pustí kořínky a pak je můžete zasadit do dalších květináčů nebo truhlíků jako nové rostliny.
Ale zpět k jarnímu střihu vzpřímených muškátů. Na webu UkrMedia doporučují držet se pravidla 3-5-7. A za měsíc dostanete krásný mladý kompaktní keřík bez jediného vytáhlého a holého stonku. Pokud totiž provedete střih správně, pelargonie se po něm velmi rychle zotaví. Prořezávání stimuluje tvorbu mladých silných a pevných výhonků a formování pěkného tvaru. Rostlina totiž nebude vyživovat zbytečnou hmotu, která by jí vlastně vůbec k ničemu nebyla.
Strádající orchideje ocení vhodnou péči. Jako účinný pomocník se nabízí aloe vera
Osvědčená metoda 3-5-7
Nejvhodnější období pro řez je na přelomu února a března, ale je to možné i později. Rozhodně to musí být tehdy, kdy se začnou prodlužovat dny a rostliny tedy budou mít více světla. Běžnou velikost muškátu, který pěstujete v květináči s průměrem asi 15 cm, ostříhejte takto: ponechte tři nejsilnější stonky a na každém z nich nechte 5 pupenů. Tři hlavní stonky jsou pro kořenový systém optimální.
Kdybyste jich nechali víc, rostlina by musela vynakládat mnoho energie na jejich vyživení a zase by byly slabé. Začněte zalévat a očekávejte nové výhonky. Objeví se asi za 14 dní a měly by být krátké, ale silné a pevné. Zachovejte jich sedm. A nyní můžete začít přihnojovat odpovídajícím přípravkem. Po měsíci se korunka muškátu zakošatí a začnou se vytvářet stonky s poupaty.
Proč přes zimu muškáty ztratily svůj vzhled
Je to hlavně kvůli nedostatku světla v zimních měsících. A nepomůže ani umístění rostlin na okenním parapetu. V tomto ročním období je dostatek světla nanejvýš kolem poledne. A jak výhonky vzpřímených muškátů světlo hledají, tak se za ním v podstatě „vytahují“ a zespodu opadávají, vysvětluje web BloomingBackyard. Listy zůstanou pouze na vrcholech stonků. Druhým důvodem tvorby vytáhlých stonků je poměrně vysoká teplota. Pokud tedy necháváte muškáty v bytě.
Lepší by bylo umístit je přes zimu třeba na verandě nebo na zaskleném balkoně. Tam bude chladno, ale ne mráz, a rostliny si mohou dopřát vegetační klid. Jenže v obýváku muškáty stále rostou, protože je tam teplo, ale chybí světlo. A tak se kvalita výhonů zhoršuje. Na BydlímeÚtulně jsme také psali, jak byste se měli po zimě postarat o své orchideje.
Zdroje: UkrMedia, BloomingBackyard
Napište komentář