Ke každé rostlině jen pár kapek: Po generace sdílený recept na hnojivo je klíčem k bohaté úrodě ovoce a zeleniny

Fotografie: Depositphotos

Přírodní hnojivo pro mladé i starší rostliny najdete ve všech lékárnách. Jód je důležitou složkou půdy pro to, aby květiny dobře rostly. Naučte se ho používat i na své zahradě.

Jód je velice oblíbenou dezinfekcí v mnoha domácnostech. Tentokrát by však měli zbystřit vášniví zahrádkáři. Několik kapek jódu běžně dostupného v lékárnách může stimulovat růst mladých sazenic a chránit kořenový systém před hnilobou a chorobami. Pokud se naučíte pracovat s jódem na své zahradě šikovně a efektivně, vaše úroda zaznamená významný posun.

Funkce jódu na zahradě

Jód můžete běžně koupit ve všech lékárnách, aniž byste potřebovali lékařský předpis. Na delší dobu vám bude stačit pouze jedno balení. Bez žádných pochybností lze tedy jód považovat za jedno z nejlevnějších hnojiv a přípravků na ochranu rostlin. Jód je jednou ze složek nezbytných pro správný růst rostlin. Je tedy potřeba půdu o tuto látku neustále obohacovat.

Fotografie: Pexels

Nedostatek jódu totiž může mít za následek špatný stav rostlin, neúspěšné kvetení a zvýšenou náchylnost k napadení různými chorobami. Jód má dezinfekční vlastnosti, takže podporuje boj proti škodlivým mikroorganismům a plísním. Naučte se ho tedy používat na své zahradě pravidelně, odmění se vám krásně rozkvetlými květinami i kvalitní úrodou.

Jód pro mladé sazenice

První signály příchodu jara nás nutí ochotně vyrazit do zahrady a pustit se do nezbytných prací. Jedním z ošetření k zajištění kvalitní úrody a bujného růstu rostlin je jejich pravidelné hnojení. Jód v této souvislosti skvěle funguje ve vztahu k mladým sazenicím, které potřebují energii pro vývoj a lepší odolnost vůči nepříznivým podmínkám. Samozřejmě je možné jód použít i pro starší rostliny, jež potřebují regeneraci po dlouhé zimě. Je však potřeba dodržet pár nutných pravidel.

Jód v první řadě nesmí přijít do styku s listy a stonky. Mohl by je popálit, u mladých rostlin by mohl znamenat i jejich konec. Co se týká množství, stačí zředit 1 kapku jódu ve 3 litrech vody. Na každou rostlinu použijeme asi 0,5 litru roztoku. Pro starší porosty lze použít 40 kapek (asi 2 ml) jódu rozmíchaného v 10 litrech vody.

Jód je skvělým lékem na plíseň

Plíseň může napadnout rostliny, ovocné keře a okrasné květiny. Velkou hrozbou je hlavně pro růže, chryzantémy, pivoňky, ale i rajčata, dýně, okurky, rybíz, maliny a jabloně. Popraškem roztoku z jódu můžete všechny tyto rostliny uchránit před zničením nebezpečnou plísní. Místo vody můžete použít i mléko nebo tekuté mýdlo.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]