Cizí kočky na zahradě nemusí být vždy vítané. Jejich přítomnosti lze snadno zabránit

Ačkoli má člověk kočky rád, nemusí být pokaždé vítané, zvlášť, když její trus ničí to, co se snažíme vypěstovat. Také se stává, že doma máme kočičku, která chodí na zahrádku pouze v našem doprovodu, ale zahradu navštěvují i cizí kočky, což může u té naší vyvolat stres. Ať je to jak chce, cizí kočky na pozemku nemusí být vždy vítané. Jak se tomu bránit?

V ideálním případě je vhodné vyhradit kočičkám například zadní část zahrady, kde vám jejich přítomnost nijak nepřekáží. Do této části pak nasadit něco, co kočky milují – třeba šantu kočičí či jinou kočkami oblíbenou rostlinku. Díky ní se budou zdržovat v odlehlé části zahrady.

Mimo to je potřeba učinit i nějaká opatření, která přispějí k tomu, že kočky nebudou mít důvod vás navštěvovat. Například: odstranit zdroj potravy, který by mohl kočky lákat. Pokud to vše nebude stačit, přichází na řadu razantnější opatření.

Tipy, jak kočce znechutit pobyt na zahradě

  • Kočky nemají rády vodu. Ale stát na zahradě s kýblem vody by asi nebylo rozumné řešení. Jestliže však máte v zahradě závlahu, spárujte ji s pohybovým čidlem, závlaha se pak spustí, když místy projde kočka. Když takto dostane několikrát nevyžádanou sprchu, rozmyslí si, zda tato místa ještě někdy navštíví.

  • Vysázejte na okraje záhonků rostliny, které kočky nemají rády, je to například routa vonná. Na podzim ji sklidíte, nasušíte a v následujícím roce ji můžete rozprášit po záhonech nebo celé zahradě. Co ještě kočky nechovají v lásce? Třeba levanduli, eukalyptus či citronovou trávu.

  • Když už jsme zmínili citronovou trávu, kočky celkově nechovají v oblibě aroma citrusů. Použít jako odpuzovač tedy můžete i slupky či nasušenou kůru citrusových plodů. Mimo citrusů ještě kočky moc nemusí dýmkový tabák a lógr. Všechny tyto pomůcky svědčí rostlinám, protože obohacují půdu o živiny a navíc odpuzují kočky.

  • Může se stát, že nic z toho kočky neodradí od navštěvování vaší zahrady, pak nezbývá, než zkusit přímo nějaký kočičí odpuzovač ve spreji. Ten stačí nastříkat kolem záhonů nebo na plot a všude tam, kde vídáte kočky nejčastěji, nezvané hosty by to mělo odradit. Mimo spreje existují i sonické rušičky, které vytváří zvuk o vysoké frekvenci, vy ho ale neuslyšíte. Ovšem máte-li psa nebo kočku sami ve své domácnosti, pak to není ideální řešení.

  • Trus psa nebo kočky z vaší domácnosti je rovněž perfektní odpuzovač. Víme, nezní to zrovna lákavě. Musíte vybrat místa, kam je možné trus vašeho mazlíčka umístit. Tím dáte cizím kočkám najevo, že zahrada už svého vládce má.

Fotografie: Pixabay