Pěstujete na parapetu překrásné orchideje a náhle vám některé z nich bezdůvodně žloutnou a sesychají? Pak hledejte problém hlouběji. Nejspíš u rostliny došlo k přelití, hnilobě kořenů, nebo k jejich vyschnutí. Ještě, než se rozhodnete orchidej vyhodit, zkuste ji zachránit těmito jednoduchými metodami.
Jaké mohou být další příčiny hynutí rostliny?
Zde jsou další možné důvody, proč se vaší orchideji nedaří:
- teplota v místnosti je příliš vysoká (nad 25 stupňů Celsia)
- zarostlý kořenový systém (orchidej jste nepřesazovali)
Praktické rady, které mohou pomoci zachránit hynoucí orchidej
V případě, že vaše orchidej neprospívá a její listy jsou suché, nebo žluté, hned je netrhejte. Obsahují totiž živiny a až pro rostlinu nebudou prospěšné, samy odpadnou. Pokud je orchidej umístěna v příliš teplém prostředí, jednoduše ji přemístěte v bytě tam, kde není takové teplo a sucho.
Vhodné je květinu také čas od času kropit. Ideální teplota v místnosti pro orchideje je 20 až 25 stupňů Celsia. Také je dobré zkontrolovat kořenový systém orchideje.
Kořeny totiž mohou zahnívat po případném přelití, nebo naopak seschnou. Přesazovat byste měli orchideje alespoň jednou za dva až tři roky. Shnilé, nebo seschlé kořeny prostřihejte. Pozor však na zdravé úseky, které stále rostlině dodávají živiny.
Všeobecná péče o orchideje
Myslete na pravidelnou zálivku, jejíž frekvence by měla být alespoň dvakrát do týdne. Orchideje se však zalévají svým specifickým způsobem. Musíte je ponořit do nádoby s odstátou, nebo dešťovou vodou, nechat nasát potřebnou vláhu a poté slít přebytečné množství. Pozor na ulpívající tekutinu v květináči, která může u rostliny snadno způsobit hnilobu.
V chladnějších měsících orchidej hnojte speciálními hnojivy jednou za 4 týdny a v létě jednou za 2 týdny. Květina také nemá ráda, kdy je často přesouvaná. Umístěte ji na světlé místo, kde nebude průvan.
Fotografie: Zhanna Reshetitskaya