Zelenina, kterou si můžete opakovaně pěstovat doma sami – cibule, řapíkatý celer, mrkvová nať a další

Mít v kuchyni vlastní zahrádku složenou z bylinek a zeleniny je určitě vítané. Zvlášť, když některé druhy zeleniny můžete pěstovat stále dokola. Existují totiž určité typy zeleniny, které můžete vypěstovat i ze zbytků, které by jinak skončily v koši. Nepotřebujete být k tomu ani nějak zkušený zahradník. Stačí vám sklenička s vodou, zemina a květináč či truhlík.

Konzumovat organické potraviny a vyhnout se negativním důsledkům těch chemicky ošetřovaných je pro naše zdraví vynikající. Proč si tedy nedopřát v salátu či jako přílohu k obědu vlastní úrodu. Postup je snadný, pohodlný a levný. Ušetříte peníze, víte, co jíte a navíc tím získáte i nový koníček a úžasnou dekoraci do kuchyně.

Jarní cibulka

Není nic jednoduššího, než si vypěstovat svou jarní cibulku. Odkrojené bílé konce z cibule ponořte do mističky s vodou a každý den vyměňujte vodu. Přibližně za 4 dny již uvidíte, jak se tvoří kořínky. Po 10 dnes je možné sklízet první nať z cibulky.

Řapíkatý celer

Odkrojte spodní část celeru, kterou stejně nepoužíváte a končí v koši a umístěte do mističky s vodou. I zde je nutné každý den vodu vyměňovat za čerstvou. Po cca 4 dnech uvidíte rašit nové lístky. Když více povyrostou, přesaďte celer do květináče a přikryjte zeminou, až po nové výhonky. Zanedlouho se vám odmění novými řapíky.

Římský salát

I římský salát je možné tímto způsobem recyklovat. Stačí odkrojit spodní část a zasadit do truhlíku/květináče a pravidelně zalévat. Za několik dní si můžete všimnout, jak začínají vyrůstat nové salátové listy.

Petržel a mrkev

Po odkrojení petrželového kořene či mrkve nevyzujte tyto části do koše. Stačí, když je ponoříte opět do mističky s vodou, kterou budete každý den měnit za čistou. Získáte tak petrželovou nať a stejně tak mrkvovou. Několik dnů trvá, než se začnou zelenat a uvidíte první lístečky. Petrželová i mrkvová nať je výborná do polévek, salátů, pomazánek a na výrobu pesta.

Žampiony

Na houby nemusíte chodit jen do lesa. Můžete si je vypěstovat doma v truhlíku. Odlomte od žampionu kloboučky, ty spotřebujte při vaření a nožičky zasaďte do vlhké zeminy tak, aby ven koukaly jen vršky. Po několika dnech a pravidelné zálivce začnou houby opět růst. Celé to můžete opakovat stále dokola.

Zázvor

Zázvor je velmi zdravý a pěstovat si jej můžete sami doma. Až si jej příště koupíte, kus kořene dejte stranou (ideálně nějaký, na kterém jsou pupeny). Kořen zasaďte do květináče tak, aby pupeny vykukovaly ven. Najděte jim světlé stanoviště a zalévejte pravidelně. Brzy se objeví výhonky a zázvor začne vytvářet nový kořen. Jakmile přijde čas sklizně, vytáhněte celou rostlinu, část kořenu nezapomeňte opět zasadit.

Obrázky: healthyfoodhouse