Přírodní hnojiva pro krásné a zdravé rostliny si hravě zvládnete připravit

Rostliny jsou pro život na naší planetě nepostradatelné, jen díky nim vznikl život. Není se proto čemu divit, že toužíme po tom, aby byly i součástí našich domovů. Dodávají jim nejen kyslík, ale také kouzlo a atmosféru. Bohužel, i když se o ně staráme, jak nejlépe umíme, často se jim viditelně nedaří tak, jak bychom si přáli a představovali.

Dnes pro vás proto máme několik snadných a praktických rad, jak svým rostlinám můžete velmi jednoduše prospět a radovat se z jejich krásy a prosperity.

Přestaňte vyhazovat tyto „zbytky“ z kuchyně

Zdraví a kráse rostlin dokáže překvapivě pomoci velké množství věcí z naší kuchyně, které většinou považujeme za již nevyužitelné, a tak je vyhazujeme. Tyto věci ale mohou ještě posloužit jako skvělé hnojivo. Které máme na mysli? Jedním z příkladů může být kávová sedlina, která je plná látek, které přispívají ke správnému růstu rostlin, sedlina zároveň zvyšuje kyselost půdy a působí rovněž proti některým škůdcům. Kávovou sedlinu je možné používat na všechny rostliny, pokojové i venkovní. Nejlepších účinků dosahuje hlavně i rododendronů, růží, hortenzií či azalek.

Ověřeným a účinným pomocníkem jsou také vaječné skořápky, které jsou plné nejrůznějších minerálních látek. Jejich použití je velmi snadné, stačí rozmělněnými skořápkami půdu posypat.

Skořápky se v půdě rychle rozloží, a živiny se tak dostanou do půdy. Mimo to skořápky pomáhají udržovat také optimální kyselost půdy, tedy v rozmezí 5,5 až 6,5 pH.

Cibule či banánové slupky

Kromě kávy a skořápek lze využít i cibulové slupky, nebo přesněji speciální odvar z cibule. Stačí nalít přibližně jeden a půl litru vody na hrst cibulových slupek a nechat deset minut působit. Po vychladnutí tímto odvarem rostliny zalijte či jím můžete i otřít listy. Odvar rostliny jednak ochrání před nejrůznějšími nemocemi a zároveň jim dodá i množství prospěšných látek, jako jsou fytoncidy či karoten.

Podobně lze využít rovněž banánové slupky, které obsahují pro rostliny prospěšné živiny. Pokud je chcete použít, stačí slupku namočit do vody o pokojové teplotě. Na tři litry vody se doporučují tři slupky z banánu a nechte je ve vodě louhovat po dobu tří dnů. Následně roztok zřeďte vodou v poměru jedna ku jedné a zalijte roztokem vaše rostliny.

Droždí i popel

Pokud chcete stimulovat rostliny k růstu, použijte kvasinky neboli droždí. Na přípravu stimulačního roztoku použijte jednu polévkovou lžíci cukru, deset gramů kvasinek a jeden litr teplé vody. Nechte louhovat po dobu dvou hodin a následně roztok zřeďte vodou v poměru jedna ku pěti. Pokud doma topíte dřevem, můžete svým rostlinám prospět i dřevěným popelem, který obsahuje velké množství draslíku, fosforu, hořčíku a dalších minerálních látek. Obvykle se doporučuje připravit si na zalévání roztok ze tří lžic popela a jednoho litru vody.

Fotografie: Pixabay, Freepik