8 způsobů, jak dopřát vašim pokojovým rostlinám požadovanou vlhkost

Pokojové rostliny potřebují teplo a vlhko, aby mohly prospívat. Suché, žluté, mrtvé či opadající listy mohou být známkou toho, že rostliny potřebují více vlhkosti. Přinášíme vám 8 způsobů, jak vašim rostlinám dopřát požadovanou vlhkost.

Rosení

Jedním z nejsnadnějších řešení, jak zvýšit vlhkost, je nalít vodu do láhve s rozprašovačem a květiny postříkat vodou. Jde o levné a snadné řešení. Ovšem pozor, pokud máte rosliny u stěny, aby voda nestříkala také na stěnu. Některé rostliny mají tendenci chytat se mokrého a vlhkého, mohly by se začít přichycovat k mokré stěně.

Zásobník z oblázků

Do misky/tácku s okrajem umístěte ploché kameny a na ně postavte květináč. Oblázky by měly tvořit jeden až dva palce silnou vrstvu. Díky tomu nebude květináč sedět přímo ve vodě, což by mohlo způsobit hnilobu kořenů.

Pěstování ve skle

Pěstování rostliny ve skle je účinný způsob, jak udržet vlhkost pro malé pokojové rostliny. Mějte na paměti, že hloubka misky nebo sklenky by měla být vyšší než bude výška rostliny. Rostliny pěstované ve skleněných koulích vypadají úžasně, ale estetika není rozhodně jediný důvod. Kromě estetických důvodů je to také vytvoření uzavřeného prostředí pro zvýšení vlhkosti.

Terárium

Terárium funguje stejně, jako pěstování ve skle. Umístit do něj můžete rostlinu v květináči nebo jí nasadit do terária přímo. Tento způsob se často využívá pro pěstování sukulentů.

Zvlhčovač

Zvlhčovač slouží ke zvýšení vlhkosti v místnosti či celém domě/bytě. Pokud máte malý (stolní) zvlhčovač, můžete snadno zvýšit vlhkost pro pokojové rostliny. Ovšem nic se nemá přehánět. Pozor na tvorbu plísně. Bohatě postačí, když tuto zvlhčovací kůru dopřejete rostlinám jednou až dvakrát za měsíc.

Dva květináče

Vezměte dva květináče – jeden menší a druhý o něco větší. Ten menší s rostlinou umístěte do toho většího a větší postavte do misky. Mezeru mezi nimi vyplňte mechem. Mech nasaje vodu z misky a bude postupně vysychat a odpařovat vodu.

Správné umístění rostlin

Skvělý způsob, jak zajistit rostlinám vlhkost, je umístit je na správné místo. Tedy místo, kde je přirozeně vlhko. Může to být okenní parapet v koupelně, v kuchyni (v blízkosti dřezu) apod. Kuchyně je samo o sobě skvělá, protože se při vaření tvoří pára, což je pro mnohé rostliny žádoucí.

Pára z hrnce

Pokud máte rosliny jinde, než v koupelně či kuchyni, můžete jim tu a tam dopřát páru tím, že převaříte vodu a umístíte hrnec s vřelou vodou do jejich blízkosti. Tak, aby si rostliny užily páry a tepla, ale neuškodila jim vysoká teplota. Umístěte hrnec s vřelou vodou v bezpečné vzdálenosti.

Obrázky: balconygardenweb