Bílá záclona na okně je designová, ale po čase zešedne. Pakliže se chcete vyhnout chemickému čištění, sáhněte po prostředku, který máte jistě doma.
I když jsou v posledních letech moderní okna bez záclon, protože je zastínily žaluzie či rolety, není to správně. Bílá záclona interiér dokonale rozzáří a váš domov bude působit svěže a vzdušně. Jenomže to má jeden háček. Záclony nezůstanou dlouho čistoskvoucí, protože mají tendenci zešednout. Ovšem udržet je v takovém stavu, v jakém jste je zakoupili, není takový problém. A nejlepší na tom je, že k tomu nebudete potřebovat chemická bělidla.
Nedělejte kompromisy
Sněhově bílé záclony jsou známkou uklizené spokojené domácnosti. Když vám na oknech visí šedé cáry, nevypadá to příliš esteticky. Je velká škoda, že se mnohé hospodyňky přiklánějí k jejich bělení chemickými produkty. Tento krok je totiž zcela zbytečný. Bělidla jsou agresivní a záclonu mohou nenávratně poškodit stejně jako ocet nebo kyselina citronová. Tomu se opravdu vyhněte, jinak to nedopadne dobře.
Dejte sbohem zažloutlé šedé zácloně
Když si nevíte s bělením záclon rady, řiďte se fíglem našich babiček. Ty neměly po ruce drahé prostředky a preferovaly přírodní složky. V tomto ohledu vám nepomůže všestranný ocet ani kyselina citronová, ale obyčejná jedlá soda. Její složení je unikátní a poradí si i s bělením záclon. Vše proběhne rychle a vyhnete se chemii. Prodloužíte životnost záclony a budete šetrní k přírodě. Vezměte si k srdci postup, díky němuž docílíte efektivního výsledku.
Vše je snadné a téměř bezpracné
Jedlá soda se hodí k čištění zažrané špíny na spotřebičích i umyvadlech a pomáhá proti škůdcům na zahrádce. Jak ji ale využít k vybělení záclon?
- Připravte si lavor, do nějž záclonu ponoříte. Napusťte do něj teplou vodu, ne horkou.
- Vše záleží na počtu záclon, ale ideální je použít 500 gramů sody na 1 litr vody.
- V takto nachystaném roztoku nechte záclony odpočívat klidně celou noc.
- Ráno záclony vyjměte a běžně vyperte. Vše bude zářit čistotou a nic nebude poškozeno.
Zdroj: Domek i Ogrodek