Zahrada a její kouzlo v květnu

Sezóna zahrádkářů se rozbíhá na plné obrátky a zahrada je místem, kde tráví většinu svého času. Svižně startuje výsev různých druhů zeleniny, ale i okrasných květin, přestože většina semen je již zaseta. Květen může být ještě mírně zrádný, proto je vhodné především při chladných nocích zakrývat rostliny netkanou textilií.

Zahrada na jaře

Vzešlé rostlinky potřebují během jarních dnů, kdy už svítí sluníčko dostatek vláhy, proto je vhodné půdu je-li už prohřátá kolem nich posypat mulčem, který udrží jednak vláhu, ale rovněž brání růstu nežádoucího plevele. Než však nasypete mulč je vhodné půdu prokypřit a vyplet.

Zalévejte s rozvahou

Zapomenout nesmíte ani na stromky a keříky, které potřebují kolem kmenů půdu prokypřit. Tam, kde je umístěn mulč není potřeba často zalévat – spíš jen během sucha a horkého počasí. Plísním se daří především tam, kde je hodně mokro, pozor tedy hlavně na listy okurek. Jahody nekropte na květy – pak mají tendence zahnívat. Kolem jahod je vhodné nastlat jehličí a chvojí či slámu. Tento krok oceníte především v době sklizně, protože budou jahody čisté a nehnijící od zvlhlé země.

Sklizeň v květnu

V květnu již začínají zrát třešně nebo kamčatské borůvky. Louky hrají všemi barvami, převážně žlutou díky pampeliškám, které mají léčivé účinky a připravit se z nich dá nejen med, ale i výtečné pampeliškové víno. Využít se dají květy, listy i kořeny – výtečně chutná i jarní pampeliškové smoothie. Kopřivy jsou již také urostlé, k přípravě jídel použijte pouze obrážející výhonky. Přidat se dají do špenátu, nádivek, polévek. Těšit se můžete na rebarboru a chutnou buchtu z ní. Trvalým bylinkám se rovněž daří a lze je využít na přípravu polévek i dalších dobrot. Právě teď je ideální doba na pěstování pažitky, ať už v truhlíku za oknem, fóliovníku či skleníku. Brzy zjara přirychlená pažitka je bohatým zdrojem cenných živin. V květnu můžeme sklízet už chřest a z pařeniště dokonce špenát a ředkvičky.

Obrázek: pixabay.com