Zahrada na jaře: Zahrádkáři, jste připraveni?

Březen je pro zahrádkáře čas, kdy by měli opět vzít náčiní a jít připravit zahrádku na jaro. Jste začátečníci? Nevíte, co vše potřebuje zahrada po zimním odpočinku? Poradíme vám!

Pomůcky jako nové!

Než začnete s pracemi, dejte do pořádku veškeré náčiní. Zkontrolujte motyky, rýče, lopaty… Rez obruste nebo oškrabejte drátěnkou, pečlivě odstraňte zbytky zeminy. Vše také nově nabruste. Usnadníte si tak práci!

Nakypřete půdu

Po zimě je potřeba půdu oživit. Hned, jakmile půdu přestanou sužovat mrazy, začněte s kypřením. Existují na to speciální stroje, ale pokud máte malou zahrádku za domem, vystačí vám rýč a vlastní síla. Prokypřenou půdu je vhodné smíchat s kompostem či hnojivem. Bude tak připravena na sázení rostlin.

Trávníky

Loňské léto bylo velmi suché a mnoho trávníků to poznamenalo. Proto je čas jej obnovit. Co nejlépe jej vyčistěte a pohnojte. Pokud jsou na něm znatelná holá místa vzniklá vyšlapáním či vypálením od sluníčka, znovu jej zasejte.

Jak pečovat o stromy

Pokud máte na zahradě i ovocné stromy či keře, nezapomeňte je prostříhat. Březen je krajním obdobím pro jejich zastřihnutí. Větve se oživí a strom bude připraven na bohatou úrodu. Pokud jste v minulosti měli problém se škůdci jako jsou mšice, obaleči atp., je nejvhodnější doba pořídit chemický postřik ovocných stromů. Předejdete tak jejich výskytu.

Kypření půdy nepatří jen před sázením rostlinek. I kolem stromů prokypřete půdu a smíchejte ji s hnojivem.

TIP: Co můžete na jaře sázet?

Zelenina

Jaro si žádá o sázení zeleniny. Už teď můžete začít sázet do pařenišť. Koncem března potom začněte zaplňovat venkovní záhony ředkvičkami, špenátem, salátem. Určitě neuděláte chybu, pokud zasadíte jarní česnek a červenou řepu. Pokud chcete sázet cibule, ještě chvíli počkejte, až úplně odezní přízemní mrazíky. Cibule je choulostivá a může prochladnout.

Květiny

Určitě začněte s vyséváním květin! Už teď můžete zasít například měsíček. Zahrada bude projasněná také díky růžím, které je potřeba zasadit na dostatečně slunný a vzdušný prostor.

Obrázek: pixabay.com