Zahrada si v březnu zaslouží pozornost. Vhodný je i výsev do záhonů a předpěstování zeleniny

Fotografie: Pixabay

Březen na zahradě – to je to, na co všichni zahrádkáři dychtivě čekali. Vegetační období se rychle blíží, a tak je čas, aby se pustili do práce.

Protože letošní únor – soudě podle počasí – se choval jako měsíc téměř jarní, jistě máte všichni uklizené zahrady, vyhrabané trávníky, odřezané nežádoucí výhony stromů a sestříhaný rybíz, angrešt a vinnou révu. Od předjaří, tzn. od února, případně od března do května se zahrádkář prakticky nezastaví. Nová sezona je tady a další odpočinek bude zase až kolem Vánoc. Kdo ještě nezryl a nepohnojil záhony, má ten nejvyšší čas.

Příroda se zcela probudila ze zimního spánku a je to už na ní vidět. Někde jsou jen listové či květní pupeny, jinde už lístky vykukují a některé rostliny již kvetou. Pomineme-li sněženku, talovíny, bledulky apod., nakvetla už zlatice, sakura, raší tulipány i narcisy, uvádí web Deccoria.

Kontrola dřevin po zimě a jejich střih

Letos zřejmě zima žádné výrazné škody v zahradách nezpůsobila. Mrazy téměř žádné – snad jen ty v počátku loňského prosince, takže by mladá loňská výsadba měla přežít bez újmy. Pouze v podhůří bylo počasí trošku krutější. Vláhy bylo průběžně dost, takže dřeviny přes zimu neuschly. Stříhat a řezat můžete živé ploty (zastřihněte boční výhony a podle potřeby i výšku, tedy vrcholové výhony) a keře, které pokvetou v létě a na podzim (motýlí keř, hortenzie, plaménky). Tedy pokud jste to neprovedli už v únoru.

Rostliny, které kvetou na jednoletých výhonech, můžete sestřihnout až na 20–25 cm nad zemí. Keře, na nichž se již začala vytvářet poupata, už letos nestříhejte. Pustit se můžete i do střihu maliníku – staré výhonky byste měli spálit, bývají plné přezimujících škůdců a zdrojem chorob. Odstranit můžete i část jednoletých výhonů. Zastřihněte i suchá stébla vysokých travin, aby nové stonky a listy měly prostor. Máte-li pěkně vyzrálý kompost, můžete ho navrstvit kolem stromů i keřů. A založit nový.

Prostříhání růží zařídí bohaté květy v sezóně. Klíčem je i šikmý řez 0,5 cm od pupenu

Předpěstování zeleniny a letniček

Kdo ještě nevysel semínka letniček, salátů, rajčat, paprik a okurek, lilků, cuket a dýní, měl by se do této práce co nejrychleji pustit. Je také čas na výsev brukvovité zeleniny – kedluben, zelí, kapusta, květák, a to rovněž k předpěstování.  Květníky s výsevem postavte na okenní parapet, nejlépe na jižní stranu. Anebo do skleníku. Můžete je i přikrýt průhlednou fólií, aby semínka měla dostatek tepla. A zemina nebude tak rychle vysychat. Předpěstujte celer a saláty. Z květin vysejte do kelímků astry, zinnie, slaměnky, hledíky, afrikány, lichořeřišnice.

Březen v zahradě a výsev do záhonů

Rovnou do záhonů – podle aktuálního počasí – můžete v březnu vysévat kořenovou zeleninu, zejména petržel, a to naťovou i kořenovou, a mrkev. Pokud však bude březen hodně studený, počkejte s výsevem do půdy až na konec měsíce. Stejně tak můžete koncem března zasít rovnou do země měsíček a sléz; ze zeleniny pak hrášek, ředkvičky, špenát, píší na webu TheSpruce. A abyste semínka ochránili před chladem, přikryjte je netkanou textilií. Ostatní výsev nechte na počátek dubna.

Březen na zahradě je také ve znamení výsadby okrasných i ovocných stromů a keřů. Jestli však mají ještě přijít mrazy, s výsadbou posečkejte. Je prostě zapotřebí se vždy řídit aktuálním počasím, které nás v posledních letech stále víc překvapuje. Kdo zapomněl v listopadu vysázet česnek, má ještě nyní příležitost. A v tuto dobu už má být v zemi sazečka – tedy cibule. A jaké zahradní nářadí si k zahradním pracím pořídit, o tom jsme na BydlímeÚtulně psali již v minulosti.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*