Borůvkové království na vlastní zahradě: Plody si vynachválí i lehký stín a pravidelné hnojení

Fotografie: ChristianSW / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Les máte daleko a cenovky potravin v obchodě vypadají, jako kdyby do nich někdo opomněl přidat desetinnou čárku? Vypěstujte si vlastní borůvky.

Kanadské borůvky jsou v posledních letech čím dál více oblíbené. Oproti těm lesním se snáz pro svou velikost sbírají, neumažou tolik ruce nebo oblečení, a hlavně se dají při troše péče vypěstovat i doma. Je však třeba nezapomenout na to nejdůležitější.

Borůvkové léto

Sezóna borůvek je poměrně dlouhá, modré plody můžete sbírat téměř celé léto. Borůvkové knedlíky, buchta s drobenkou, koláč s kefírem, umačkané s cukrem nebo jen tak do pusy. Borůvky jsou velmi flexibilní, co se týče jejich zpracování. Jejich chuť lze zachytit také do podoby borůvkové marmelády či povidel. Tak si můžete „modrou chuť léta” připomenout kdykoliv během roku.

Brusnice borůvka nebo brusnice chocholičnatá – to jsou keříky, které běžně potkáte při procházce v lese. Na zahrádkách byste je však hledali těžko. Jejich pěstování v domácím prostředí je téměř nemožné, jelikož jsou opravdu velmi náchylné na vlhkost. Rovněž půdní podmínky potřebují hodně specifické. I proto se větší oblibě těší borůvka kanadská.

Jak na kanadské borůvky, aby hodně plodily

Domovinu kanadské borůvky snadno vyčtete z jejího názvu. Ačkoliv pochází opravdu z daleka, celkem dobře se jí daří i v našich podmínkách. Nicméně i ona je na prostředí náročná a na péči choulostivá. Vyžaduje spíše lehký stín, především si však potrpí na dostatek vláhy. Kromě vydatného zalévání potřebuje i hnojení, které je možné podávat i několikrát do roka, vyjma období plození.

borůvčí v lese
Fotografie: Pexels

I přes výše uvedená opatření nemusí být úroda závratná, pokud borůvka neprošla na jaře omlazujícím střihem. Optimálním časem je březen, kdy už denní teploty neklesají k bodu mrazu. Odhaleným „ránám” po střihu by totiž mohl chlad ublížit. Odstraněny by měly být veškeré suché nebo nemocné větvičky, ale také ty, co plodily v předchozí sezóně. Větší péči vyžadují keříky starší 5 let, ty mladší v podstatě stačí spíše lehce přistřihnout, aby se keř přirozeně zahušťoval.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]