Zalévání zahradních borůvek: Místo obyčejné vody z kohoutku úřaduje kyselá voda

Fotografie: Depositphotos

Pěstování amerických borůvek vyžaduje náležitou péči, včetně správného zalévání. Zkušení zahradníci nezalévají borůvky pouze čistou vodou.

Americké borůvky sbíráme v červenci a v srpnu. Tedy když jim poskytneme náležitou péči. Ač se to nezdá, není to tak snadný úkol. Pojďme si říct, co všechno tato péče obnáší. Zkušení zahradníci nezalévají borůvky čistou vodou. Míchají ji s produktem, který má každý z nás doma. Tímto způsobem zvyšují úrodu plodů každý rok. Americká borůvka je vcelku náročná rostlina, ale když si zapamatujete pár pravidel, dočkáte se mnoha sladkého ovoce.

Vše, co potřebujete vědět o pěstování

Borůvka musí mít slunnou polohu chráněnou před větrem. Keře mají mělký kořenový systém. Musíte tedy pamatovat na pravidelné zavlažování. Avšak ne každá voda je vhodná pro zalévání borůvek. Obyčejná voda z vodovodu způsobí, že křoví bude špatně růst, plodů bude jen málo a rostlina nebude odolná vůči škůdcům, a snadno tak onemocní. Zahradníci kontrolují pH půdy před každým zaléváním borůvkového keře.

Hnojení borůvek starým chlebem. Místo odpadkového koše obohatí úrodu

Pokud je alkalická, okyselí vodu doma. A právě to je klíčem k hojné sklizni každý rok. V každém zahradnickém obchodě koupíte lakmusové papírky pro kontrolu reakce. Zalévejte borůvky pouze vodou s kyselou reakcí. Pro zalévání borůvek je vhodná dešťová nebo okyselená voda z vodní nádrže. Čistá voda z vodovodu by mohla poškodit rostliny, protože má alkalickou reakci, která jim nesvědčí. Takže tudy cesta nevede.

Voda s kyselou reakcí

Avšak nezoufejte, reakci vody můžete změnit jednoduše tím, že do ní přidáte kyselinou citronovou. Rozpusťte polévkovou lžíci kyseliny citronové v 1 litru vody z vodovodu a zkontrolujte její pH. Mělo by být kolem 5,5. Pokud je voda stále příliš alkalická, přidejte více kyseliny citronové. Zalévejte rostliny touto vodou přímo do země, nikoli na listy borůvek.

americka boruvka
Fotografie: Pixabay

Místo kyseliny citronové můžete použít i 6% jablečný ocet. Smíchejte polovinu sklenice octa se 4 litry kohoutkové vody. Tato směs je ideální pro zalévání borůvek. Jablečný ocet je jemnější než běžný ocet a má vyšší nutriční hodnotu. Při zalévání octem se však ujistěte, že voda putuje přímo do země, aby se nezatížily listy rostlin. Nejlepší je zalévat kyselinou nebo octem ráno, večer nebo v oblačný den.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]