Sušení prádla na balkoně za pokutu: Předpis má za úkol chránit sousední obyvatele

Fotografie: Depositphotos

Za pověšení prádla na balkoně, nebo třepání dek a koberců mohou občané dostat pokutu – zjistěte, proč tomu tak je.

Každý z nás doma pere a logicky také suší prádlo. Každý na to má jiné příslušenství a praktiky. Sušení prádla na balkoně je běžnou činností mnoha lidí, kteří využívají slunečních dnů k rychlému vysušení prádla, a vyhnou se tak znečištění bytu sušičkou. Nicméně, ukázalo se, že ne všechny formy sušení prádla na balkoně jsou legální. Je to skutečně právní problém?

Zrod myšlenky

Balkon, podle zákona, je považován za přístavbu bytu. To však neznamená, že na něm můžete dělat, cokoli chcete. Je samozřejmě pochopitelné, že zapalovat gril na balkoně je přehnané, ale sušení prádla? Mokré prádlo, které není dostatečně odstředěné a je pověšeno mimo zábradlí, zvyšuje pravděpodobnost pádu přes balkon. Pád z vyššího patra může představovat nebezpečí pro majetek i zdraví osob.

Nicméně, ne všechny formy sušení prádla na balkoně jsou plně nelegální. Existuje částečně legální možnost, která spočívá v tom, že prádlo pověsíte do zastavěné části balkonu a pod něj umístíte misku, do níž kapající voda spadá. Sušení prádla na balkoně tímto způsobem je povoleno. Tato legální formalita se však zatím v Česku nechystá. Jedná se o naše sousedy z Polska, kteří tímto krokem chtějí ochránit obyvatele.

Jak se porušení trestá?

Ačkoli to může znít kontroverzně, pokuty za takové přečinění jsou reálné. Tento předpis je uveden v jistých článcích. Je zajímavé, že existuje mnoho dalších činností, které jsou na balkóně zakázány. Patří sem třeba třepání dek a koberců, stejně jako zavěšování květináčů mimo balustrádu. Za tyto činnosti Polákům hrozí pokuty, částky ovšem nejsou známy.

sušení oblečení
Fotografie: Pixabay

Zde se nabízí otázka, kde končí péče o bezpečnost občanů a kde začíná absurdita. Je samozřejmé, že je důležité dodržovat bezpečnostní standardy, ale dostat pokutu za sušení prádla, jako je například ručník na zábradlí, se může zdát příliš přísné. Tento příklad nám ukazuje, že situace může být někdy až příliš absurdní.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]