Orchideje svými květy rozjasní kdejaký interiér. Jejich druhů je nespočet a oplývají i velmi pestrými barvami. Natrefit můžete na bílé, modré, růžové, nebo dokonce žluté květy. U nás je k vidění kolem dvaceti druhů těchto kouzelných rostlin. Pěstování orchidejí není nikterak náročné a zvládne to i úplný začátečník. Občas tyto pokojové rostliny vyžadují i novou výsadbu. Jak na ni?
Jak správně přesadit orchidej
Při přesazování myslete na to, že orchidej potřebuje kontinuální dodávku světla ke svým kořenům. Proto volte nádoby, které budou světlo propouštět. K přesazení orchideje tedy budete potřebovat:
- dřevěný, nebo bambusový koš
- mech sphagnum neboli rašeliník
- kůru (menší i větší kusy)
Na dno koše umístěte nejdříve mech a kousky kůry, pak do tohoto organického materiálu vsaďte orchidej, pozor, abyste nepolámali její kořeny.
Zbylým rašeliníkem a kůrou pak rostlinu zaházejte, aby v nádobě dobře držela. Příliš ale neudusávejte, kořeny orchideje potřebují vzduch a prostor. Kromě dřevěných a bambusových košů je možné použít i ty proutěné, nebo kovové.
Jak o orchideje pečovat?
Až orchidej přesadíte, nezapomeňte ji řádně zalít, v nádobě se však voda nesmí zadržovat. Vhodné je orchidej umístit na chvíli do sprchy a zalít vodou, nebo do lavoru a napustit květináč buď dešťovou, nebo odstátou kohoutkovou vodou. Nechte květinu nasát potřebné množství tekutiny a zbytek jednoduše odlijte. Takto ji můžete zalévat jednou týdně. Postačí ale zvlažovat v momentu, kdy uvidíte, že mech a kůra jsou suché.
Orchidej nemá ráda časté přemisťování, proto ji dejte na jedno světlé místo a nepřesouvejte ji, pokud možno. V místnosti, kde ji pěstujete, udržujte vhodnou teplotu, ideálně kolem 20 stupňů Celsia. Ochraňte svou orchidej i před možným průvanem, který ji nesvědčí. Zejména v jarních a letních měsících ji můžete i hnojit vhodnými preparáty, aby dobře prospívala.
Fotografie: Econet