Základní chyby, které dělá většina lidí při uspořádání domácnosti

Fotografie: Unsplash

Jednoduché rady a tipy, jak se vyhnout nejčastějším chybám při uspořádaní naší domácnosti.

Domov je místem, v němž nejspíše mnoho lidí tráví většinu svého času. Ať už spánkem a odpočinkem, přípravou jídla nebo jednoduše jen tak. Toto místo by tak mělo být vždy a za každých okolností útulné a měli bychom se v něm cítit příjemně a dobře. Kvůli některým chybám v uspořádání domácnosti však můžeme pocity komfortu postrádat. Čemu se tedy vyhnout, aby náš dům byl vždy dokonalou oázou našeho vlastního klidu?

Zbavte se nerealistických očekávání

Mnoho lidí si pod pojmem „ideální domov“ představí domácnost, která je jako vystřižená z katalogu. Všude je dokonale čisto a vše má své místo, nic netrčí bokem a ani není tak nějak navíc. Jenže tak to bohužel v běžných domácnostech vůbec nefunguje. Na poličkách se každý den usazuje prach, chlupy na koberci nikdy nejsou úplně rovně a i ve dřezu se občas objeví talířek navíc, který ještě nikdo nestihl umýt.

Fotografie: Unsplash

Nebuďte tedy příliš perfekcionističtí a nesnažte se z vaší domácnosti udělat klec, ve které budete sami sobě otrokem nekonečného úklidu a nesčetného srovnávání každé jedné drobnosti. Přijměte váš domov jednoduše takový, jaký je. Udržujte v něm pořádek, ale pamatujte na to, že skutečně nic se nemá přehánět.

Neskladujte zbytečnosti

Jednou z věcí, které nejspíše trápí mnoho lidí a mnoho domácností, je obyčejné skladování nepotřebného haraburdí. Ono pravděpodobnost, že znovu oblečete šaty, které jsou o 3 čísla menší, je celkem malá, a pokud zhubnete, jednoduše si koupíte nové. To platí i u starých dětských hraček a celé řady dalších věcí, pro které již nejspíše nikdy nenajdete využití a uchováváte je doma jenom z pouhé lítosti vyhodit je.

Fotografie: Unsplash

Odstraňování z dohledu

Nejspíše to znáte, celá domácnost v poklidu funguje a najednou se ohlásí návštěva, která k vám má namířeno. Okamžitě nastává stav paniky, rychlého úklidu a také odklízení věcí z dohledu.

Jedná se však o celkem zbytečnou věc, která vás pouze zdržuje a přidává vám starosti navíc. Pokud jednoduše něco pravidelně používáte, nechte to na místě. Přece jenom je zbytečné schovávat mixér, který normálně využijete i několikrát za den.

Fotografie: Unsplash

Podstatnější než katalogový vzhled vaší domácnosti je totiž její praktičnost a efektivnost. No a pro tu je nejlepší mít jednoduše nejčastěji používané spotřebiče a ostatní věci pohodlně po ruce. Prohrabovat půlku skříně, abyste se dostali k něčemu, co běžně potřebujte, je celkem nesmyslné a zbytečně vás to může rozčilovat.

Dopřejte si rozmanitost

Monotónnost a přílišná jednotvárnost má na lidskou psychiku většinou negativní účinek. Vaše domácnost by tedy měla být rozmanitá a uspořádaná především tak, abyste se v ní cítili opravdu dobře. Kombinujte proto barvy, které máte rádi, používejte poličky, regály a úložné boxy, dokreslujte design pomocí doplňků. Sami poté zjistíte, že je to mnohem lepší než pouze skříňky v jednom stylu, výšce a barvě a že i vám se v takovém prostředí funguje lépe.

Zdroj: Redakce

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]